Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Region Bern

Adelboden

Adelboden v létě Uprostřed Bernských Alp leží oblast Adelboden charakteristická svou venkovskou atmosférou a ideálními podmínkami pro lyžaře i letní turisty. Překvapí vás především svou všudypřítomnou rodinnou atmosférou a svou univerzálností pro všechny návštěvníky v kteroukoliv roční dobu.

V létě obvykle probíhá několik pro děti zaměřených akcí, kde si i vaši potomci mohou užít skvělou dovolenou. Abelboden byl oceněn několika cenami za svou přívětivost.

V létě vás horské scenérie přinutí zpomalit a vědomě si užívat. Na pěší turisty zde čeká více než 300 kilometrů udržovaných tras, ale na své si jistě přijdete i v sedle horského kola. Zajímat by vás jistě také mohlo zajímat tradiční horské farmaření. V zimě je zde obvyklé jak sjezdové lyžování (přes 170 kilometrů sjezdovek), tak běžkové lyžování.

Při návštěvě této oblasti byste neměli minout Engstligenské vodopády (jsou celkem dva a dohromady překonávají 600 výškových metrů), Downhill scooter (dvě svažující se cesty poskytující možnost nezapomenutelných sjezdů na různých koly vybavených prostředcích) a Cholerenskou roklinu.

Beatenberg

Beatenberg nacházející se na slunečné terase nad jezerem Thun skýtá všem návštěvníkům unikátní panoramatický pohled alpských vrcholků včetně slavné trojice Eiger, Mönch a Jungfrau.

Díky svému položení mimo hlavní turistické trasy je tato vesnice oblíbená zvláště rodinami s malými dětmi a milovníky přírody. Beatenberg je jedním nejlepších vyhlídkových stanovišť u Bernských Alp a jezera Thun.

Brienz

Z venku byste zřejmě Brienz netipovali na nic jiného než běžnou horskou vesničku, ovšem skutečností je, že díky svým klasickým domům z 18. století zdobeným vyřezávanými reliéfy se stal velmi známým po celém světě jako „vesnice řezbářství“ (funguje zde i škola pro řezbáře a houslaře). Jedna z místních uliček (Brunngasse) dokonce obdržela titul „nejkrásnější ulice v Evropě“.

Gstaad-Saanenland

Restaurace Horneggli v Gstaadu Chcete-li se potkávat s celebritami z celého světa, měli byste ve Švýcarsku rozhodně zamířit do oblasti Gstaad-Saanenland. Městečko Gstaad přitahuje bezpočet hvězd a hvězdiček, které často přijíždějí jen z toho důvodu, aby se mohli pochlubit, že tam taky byli. Okolní vesnice jsou naopak velmi příhodné pro rodinné dovolené.

Díky velké koncentraci VIP hostů, kteří nemají hluboko do kapsy, se Gstaad vyvinul do nejpopulárnější a zároveň zřejmě nejmenší nákupní oblasti v celém Švýcarsku. S jeho čtyř- a pětihvězdičkovými hotely, gurmánskými restauracemi, luxusními zlatnictvími a blízkým letištěm Saanen, ale i přírodními krásami jako idylické jezero Lauenen s množstvím vodopádů či historickým centrem vesnice Saanen a možnostmi v oblasti letních i zimních sportů (včetně paraglidingu, golfu a curlingu), není divu, že se jim zde líbí.

Haslital

Při návštěvě Haslitalu a jeho okolí se teple oblečte. Procházka nad nezkrotnou vodou tekoucí od tajících ledovců vás jistě nezanechá chladnými, ale co kdyby… Rozhodně by sem měli také zavítat fanoušci příběhů o Sherlocku Holmesovi.

Anglický spisovatel Sir Arthur Conan Doyle totiž v době, kdy zde trávil dovolenou, vymyslel příběh Sherlockova „Posledního případu“ – v tom se Holmes měl utopit v místních vodách. Fanoušci nicméně na autora vyvíjeli silný nátlak a na jejich přímluvu tedy Doyle Sherlocka o tři roky později vzkřísil.

Lauterbrunnen

Stejně jako Beatenberg je i Lauterbrunnen navštěvován pro svou specifickou polohu. Nejedná se však o vyhlídkové místo vysoko na kopci, ale o údolní vesnici umístěnou mezi gigantickými skalními stěnami se 72 hřmícími vodopády. Barevné alpské louky a osamělé vrcholky hor pouze dokreslují atmosféru údolí Lauterbrunnen, jedné z oblastí s nejzachovalejší přírodou v celém Švýcarsku.

Název Lauterbrunnen by se dal do češtiny přeložit jako „mnoho vodopádů“. Nejznámější z nich jsou zřejmě Staubbachské vodopády překonávající téměř 300 výškových metrů z převislé skalní stěny (to je činí nejvyššími vodopády v Evropě). Pokud přicestujete v létě, máte jedinečnou možnost navštívit také Trümmelbachské vodopády, které jsou běžně skryty za mocnými skálami, ale v letních měsících vás za nimi a jejich 20 000 litry padající vody za sekundu může zavést tunelový výtah.

Lenk

Nádhernou přírodu a nezapomenutelné kulturní akce můžete nalézt po celém Švýcarsku, ale oblast Lenk u Simmentalu se svou průměrnou nadmořskou výškou okolo 1 000 m získala svou popularitu díky horkým sírovým pramenům, které zde vyvěrají na povrch a prý pomáhají všem trpícím revmatismem a dýchacími onemocněními. Dodnes si návštěvníci užívají termálních koupelí v místních léčivých vodách.

Merligen

Nemáte-li příliš v lásce oblasti s masovým výskytem turistů, mohla by se vám líbit více osobní atmosféra ve vesnici Merligen na březích jezera Thun. Převážně rybářská oblast neskýtá mnoho povyražení a atrakcí, ale pro klidnou relaxaci je jako stvořená.

Mürren

„Jmenuji se Bond. James Bond.“

Mürren – světoznámý vršek Piz-Gloria O nezanedbatelný růst slávy hory Schilthorn se postaral agent, který má povolení zabíjet. V šedesátých letech minulého století totiž tvůrce filmu V tajné službě Jejího Veličenstva zcela uchvátil futuristický vzhled restaurace na Schilthornu a rozhodli se, že scény na imaginárním „Piz Gloria“ musí být natočeny právě zde.

Kromě velkolepého 360° výhledu na Schilthornu by vaše oko mohla také potěšit procházka po vesnici Mürren o 1300 metrů níže, protože se jedná o nejstarší známé nepřetržité osídlení v Bernském kantonu (je to poznat jak na vzhledu domů, tak i na specifickém místním dialektu).

Thun

Nevelké město Thun rozkládající se u západních břehů stejnojmenného jezera působí skutečně kouzelným dojmem díky současnému výhledu na sněhem pokryté Alpy, klidnou vodní hladinu Thunersee a působivé věže místního středověkého hradu (románská obytná věž s jejími čtyřmi rohovými věžičkami patří mezi populární objekty fotografů). Rozhodně byste se také měli projít po vysokých chodnících na hlavní ulici, kde dokonce restaurace musí být postaveny ve dvou úrovních.

Procházka podél řeky Aare až k parku Achadau s vyhlídkou na jezeře je velmi osvěžujícím zážitkem. Druhým thunským hradem je Schloss Schadau postavený ve stylu francouzských hradů a zámků na řece Loire.

Bez jakýchkoli pochyb jsou zde populární také vodní sporty – v Thunu sídlí nejstarší škola plachtění ve Švýcarsku. V létě přitahují místní pláže velká množství místních i turistů toužících po slunění.

Pokud zde plánujete zůstat delší dobu, není na škodu si půjčit kola a projet se na nich okolo celého jezera Thunersee – cestou můžete spatřit mnoho monumentálních hradů i starých římských staveb.

Region Centrální Švýcarsko »