Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Ubytování ve Švýcarsku

Hotely

Stejně jako u všechno ve Švýcarsku jsou i tamní hotely velmi kvalitní a na úrovni. Zvláště v oblastech s vysokou koncentrací turistů bývá poptávka po jejích službách vysoká, a proto se doporučuje zarezervovat si pokoj dopředu a zaplatit zálohu. Musíte se ovšem připravit na poněkud vyšší ceny než jsou obvyklé v okolních státech (zvláště pak ve významných letoviscích vám vaši peněženku celkem provětrají).

Všechny poplatky bývají obvykle také uváděny na osobu, nikoliv na pokoj, ovšem výhodou je, že vše zaplatíte najednou a dál nemusíte nic řešit – spropitné i všechno ostatní je ve Švýcarsku již předem zahrnuto v ceně (jen nosiči zavazadel se někdy dává jeden nebo dva franky).

Při výběru hotelu si můžete vybírat z mnoha kategorií – od těch nejluxusnějších grandhotelů po penziony s průměrnými službami. O něco levnějším typem ubytování je hotel garni, který nezahrnuje stravování.

Pro podrobnější výběr hotelu vám velmi dobře může pomoci průvodce Swiss Hotel Guide každoročně vydávaný Švýcarskou hotelovou asociací, do které vstoupilo asi 50 % místních hotelů ubytovávajících více než 75 % všech přenocujících (v brožuře můžete nalézt vše potřebné pro nalezení hotelu, jeho zhodnocení a zkontaktování).

Asociace klasifikuje své členy tradiční pětihvězdičkovou škálou, kterou hodnotí úroveň poskytovaných služeb. Členství je dobrovolné, tudíž nejsou sdruženy všechny hotely, a existuje spousta dalších zařízení vysoké kvality bez jakékoliv hvězdičky, avšak hvězdičky můžete již předem pokládat za záruku kvality.

Příklad

Fairmont Le Montreux Palace (Montreux)

  • ***** Superior
  • Konference, sportovní vyžití, historický hotel
  • recepce 24/7
  • Pokoj pro dva – 530 až 820 CHF / noc (7 950 – 12 300 Kč / noc) – včetně koupelny, sprchy a toalety
  • Pokoj pro jednoho – 400 až 680 CHF / noc (6 000 – 10 200 Kč / noc) – včetně koupelny, sprchy a toalety

Waldhaus am See (St. Moritz)

  • *** Superior
  • Turistický a prázdninový hotel
  • přihlášení 14:00, odhlášení 12:00
  • Pokoj pro dva – 190 – 420 CHF / noc (2 850 – 6 300 Kč / noc) – včetně koupelny, sprchy a toalety
  • Pokoj pro jednoho – 95 – 225 CHF / noc (1 425 – 3 375 Kč / noc) – včetně koupelny, sprchy a toalety

Formule 1 Zürich Messe-Airport (Curych)

  • * | přihlášení 12:00, odhlášení 11:00
  • Různé pokoje – 65 CHF / noc / osoba (975 Kč / noc / osoba)

Ubytování v soukromí

Hledáte-li levnější verzi hotelů, můžete se poohlédnout po ubytování v soukromí. Nemusíte se bát špatného stavu pokoje a sociálního zařízení, protože majitelé si většinou na kvalitě velmi zakládají. Tento typ ubytování je velmi častý v turisticky významných oblastech především v německy mluvící části země. Lůžko a snídani (případně další jídla) můžete najít v domech označených nápisem „Zimmer“ (německy) nebo „Chambers a louer“.

Chaty, apartmány a byty

Cestovní kanceláře po celém Švýcarsku nabízejí možnost si na jeden nebo více týdnů pronajmout plně vybavené chaty, domy, byty či apartmány, ve kterých si pak už můžete sami hospodařit. Pro vysokohorské túry či horolezectví si můžete také pronajmout menší horské chaty.

Pokud si chcete užít krásné přírody, čistého vzduchu a venkova, naskýtá se vám také spousta možností ubytování na statku. Během svého pobytu se můžete seznámit i s životem farmářů a s prací s domácími zvířaty.

Příklad

Rekreační dům – apartmán (Curych)

  • *** apartmán
  • počet osob 7, pokoje 3, ložnice 2, kuchyně, koupelna, WC
  • 2570 CHF / týden (38550 Kč / týden)

Farma Franz und Helene Achermann-Felber (Entlebuch)

  • Mnoho možností sportovního vyžití a výletů za přírodou, sprcha apod.
  • 665 CHF / osoba / týden (9 975 Kč / osoba / týden)

Lázně

Ve Švýcarsku se nalézá 22 větších oblastí s minerálními prameny, které se vyznačují léčivými účinky na různé choroby. Místní lázně nejsou mezinárodně vyhledávané, ale jejich návštěva patří mezi velmi příjemné zážitky.

Kempy

Švýcarská příroda patří k těm nejkrásnějším v Evropě, a proto se i camping na březích jezer, řek, nebo i vysoko v Alpách stal velmi oblíbeným. Švýcarská kempingová a karavanningová asociace (Swiss Camping and Caravaninng Association) schválila na území Švýcarska na 450 kempů, ve kterých je kontrolována čistota, funkčnost toalet i sprch se studenou i teplou vodou. V nižších polohách nabízí celá řada kempů například také bazén.

Provozovatelé kempů také aktivně spolupracují s dodavateli jiných služeb cestovního ruchu, takže vám jistě rádi poskytnou informační materiály, rezervují vstupenky či dají osobní radu.

Velmi netradičně je zde jedna čtvrtina kempů provozována dokonce i v zimě. Velmi potěšující je také informace, že se ve Švýcarsku nekrade – kolo si můžete nechat v noci opřené vedle stanu a ráno ho tam určitě zase najdete. Přesto zámek neuškodí – přestože místní by si kolo odvézt nedovolili, někteří cizinci by nemuseli mít tolik morálních zásad.

Při stanování mimo kempy si dejte velký pozor na místní předpisy – v mnoha oblastech je camping ve volné přírodě zakázáno a je k němu třeba zvláštní povolení. Za porušení těchto předpisů vám hrozí vysoká pokuta a nemůžete spoléhat na laxnost policejních orgánů, protože takhle to ve Švýcarsku nefunguje – vše se hlídá a přísně trestá.

Příklad

Jaunpass (Boltigen)

Běžné vybavení švýcarského kempu (nadstandardně si lze připlatit wifi internetové připojení).

  • Možnost platby kreditními kartami: Visa, Eurocard, Mastercard, American Express.
  • Stan: 6,5 CHF (97 Kč)
  • Dospělý: 7,5 CHF (112,5 Kč)
  • Dítě: 3,5 CHF (52 Kč)

Mládežnické ubytovny (hostely)

V přibližně 100 mládežnických hostelech je k dispozici na 8000 lůžek – nejedná se o pětihvězdičkové ubytování, ale přespat se zde bez problémů dá. Ve velké části těchto ubytoven je od zájemců vyžadována členská karta národních organizací patřících k Mezinárodní federaci mládežnických hostelů (International Youth Hostels Federation) – pokud ji nebudete mít, nezískáte výraznou slevu nebo vás vůbec nepřijmou. Pro Švýcarsko vydává tuto průkazku Schweizer Jugendherbergen – v České republice ho vydává GTS. Během letní sezóny vydávají mládežnický pas také některá větší švýcarská města, ale budete s sebou potřebovat pasovou fotku.

Přes velkou kapacitu jsou hostely většinou zcela obsazeny, a proto je vhodné rezervovat si místo alespoň pět dní předem. Při plné obsazenosti má přednost mládež do 25 let. Předem se také poptejte na způsob ubytovávání – někde budete potřebovat spacák. V zimě jsou některé ubytovny uzavřeny.

Příklad

Locarno Youth Hostel (Locarno)

  • Mimo hlavní sezónu: 35 CHF / člen / noc (525 Kč / člen / noc)
  • Hlavní sezóna: 37,5 CHF / člen / noc (562 Kč / člen / noc)
  • Polopenze: 15 CHF (225 Kč) | Svačinkový box: 12,5 CHF (187 Kč) | Grillparty (v létě každou neděli): 17,5 CHF (262 Kč)

Běžné jídlo ve Švýcarsku

K významným švýcarským specialitám patří samozřejmě mléčné a masové výrobky, čokoláda či fondue, ovšem to co běžně jedí se příliš neliší od našich poměrů. Ke snídani můžete čekat chleba s margarínem či máslem, medem nebo marmeládou, případně sýrem. Běžné jsou také cornflakes s mlékem. Své ráno místní lidé také začínají horkou kávou či čajem.

Oběd bývá jako u nás hlavním jídlem dne, ale ve francouzsky mluvící části země někteří lidé preferují anglický styl stravování, a proto kolem dvanácté hodiny jedí pouze sendvič apod. K večeři je servírován některý ze švýcarských sýrů nebo nějaké masové jídlo. Ve východní polovině země je jako hlavní nápoj k jídlu preferováno pivo, v západní části nepohrdnou lahví dobrého značkového vína.

V porovnání s ostatními evropskými zeměmi je jídlo zde ovšem velmi drahé – za hamburger a něco k pití v běžném fastfoodu utratíte 10 franků (150 Kč). V restauraci zaplatíte za kompletní menu něco mezi 20 a 50 franky (300 – 750 Kč), samoobslužná restaurace vyjde o něco levněji.

Švýcarská kuchně »