Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Peníze a nákupy

Švýcarská měna

Oficiální měnou Švýcarské federace je švýcarský frank (zkratka CHF). Jeden frank se pak skládá ze 100 tzv. rappů (alternativa k našim haléřům). Se švýcarskou měnou se můžete setkat v následujících formách:

  • Mince (rappy): 5, 10, 20, 50
  • Mince (franky): 1, 2, 5
  • Bankovky (franky): 10, 20, 50, 100, 200, 1 000

Přestože není Švýcarsko členem Evropské unie a Euro není jeho oficiální měnou, švýcarští obchodníci se přizpůsobili potřebám turistů a velká část cen je uváděna i v eurech. Není to však jejich povinnost a nemůžete po nich tuto službu vymáhat. A i když zaplatíte eury, drobné nazpět jsou vždy vraceny ve francích.

Výdaje

Pro menší bezprostřední výdaje je lepší sebou nosit malý obnos v hotovosti (pro parkovací automaty, městskou dopravu, menší suvenýry, …), ovšem pro koupi čehokoliv dražšího je vhodné použít cestovní šeky nebo kreditní karty (pro evropské zákazníky jsou zřejmě nejpoužívanější Visa a MasterCard).

Používané typy kreditních karet:

  • VISA
  • Eurocard/Mastercard
  • American Express
  • EC-Cirrus
  • EC-Maestro
  • Diners Club

Směnárny

Při platbě kartou jsou peníze mezi měnami převáděny většinou automaticky (informujte se na svůj typ karty). Hotovost je nejlepší proměnit ještě na našem území, protože ve Švýcarsku může chvíli trvat než narazíte na možnost směny české koruny.

Nejlepší směnné kurzy obvykle nabízejí švýcarské banky, ale směnárny naleznete i na letištích, na větších železničních stanicích a ve většině hotelů (tam to už ale může být za určitý poplatek).

Nákupy

Švýcarské suvenýry Všechny švýcarské výrobky té nejlepší kvality lákají ke koupi a zcela překvapivě zde dochází k minimu podvodů. Samozřejmě jedna švýcarská značka se může od ostatních mírně kvalitativně lišit, ale nestává se, že by jako švýcarské hodinky byla prodána nějaká náhražka z Taiwanu.

Kromě hodinek a tradičních nožů není určitě na škodu vyzkoušet švýcarský textil (výšivky, kapesníčky, ložní prádlo, …), nástroje na přesnou práci, dřevoryty nebo hrací skříňky.

Otevírací doba

Obchody

Ve větších městech jsou obchody otevřeny obvykle od 9:00 do 18:00 (až 18:30), v Curychu pak denně až do 20:00. Jeden den v týdnu (obvykle ve čtvrtek) mají všechny obchody otevřeno do 21:00. V menších městech na rozdíl od měst respektují odpolední přestávku a jejich pracovní doba je omezena od 8:30 do 16:30.

Pošty

Pošty mají otevírací dobu od pondělí do pátku 8:00 – 12:00 a 14:00 – 17:00. Pobočky pošt ve Švýcarsku naleznete i v nákupních centrech a ty otevírají i zavírají v závislosti na místě, kde jsou provozovány. V sobotu a neděli jsou pošty zavřeny, jen ve větších městech se některé otevírají od 8:30 do 12:00.

Ceny – Priority mail – rok 2005
Váha Evropa Ostatní země
0–20 g CHF 1,30 CHF 1,80
21–50 g CHF 2,20 CHF 3,20
51–100 g CHF 3,30 CHF 4,50

Banky

Pondělí až pátek otevřeny 8:30 – 16:30, jednou týdně prodloužená pracovní doba (obvykle čtvrtek). V sobotu a v neděli nemáte prakticky žádnou šanci nějakou banku navštívit. Pokud zrovna potřebujete směnit peníze, budete muset použít směnáren na vlakových stanicích (nápis „Change/Cambio“) nebo vybrat v bankomatu.

Daň z přidané hodnoty (DPH) a její vrácení

Daň z přidané hodnoty je ve Švýcarsku stanovena na 7,6 %, ovšem jsou zde možnosti, jak může turista tuto částku dostat zpět. V obchodech lze požádat o Global Refund Cheque (šek na paušální náhradu), který slouží k navrácení zaplacené DPH. Jsou k tomu potřeba tři kroky:

  1. V obchodě musí vámi zaplacená celková částka dosáhnout alespoň 400 CHF, vaše trvalé bydliště musí být mimo území Švýcarské federace a zboží musí být vyvezeno do 30 dnů. Pak můžete požádat o vydání Tax-free Shopping Cheques.
  2. Na celnici při odjezdu musejí být Tax-free Shopping šeky orazítkovány (po prohlídce zboží).
  3. Peníze si můžete vybrat okamžitě v pokladně pro hotovostní výplaty náhrad (Cash Refund Office) nebo si je nechat připsat na účet nebo poslat jako inkaso po návratu domů.

Další praktické informace »