Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Praktické informace

Pasy, víza a doklady

Pro návštěvu Švýcarska stačí občanský průkaz, který u občanů České republiky plně nahrazuje cestovní pas. Aktuální informace je možné najít i na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Delší pobyt nebo práce

Brigáda na sběr hroznového vína Plánujete-li na území Švýcarska pobývat déle než tři měsíce (90 dnů) nebo vykonávat výdělečnou činnost, je nutné mít zařízené vízum. Pokud ale žadatel má povolení k trvalému pobytu v některé ze zemí EU či v Monaku, Andoře, San Marinu, USA, Kanadě, Jižní Africe, Austrálii nebo Novém Zélandu, obvykle není vízum vyžadováno.

Nejlépe je předem se informovat na nejbližším zastupitelském úřadu nebo konzulátu Švýcarska (www.auslaender.ch) – v případě přicestování do Švýcarska za činnostmi, pro které platí vízová povinnost, je nutné se také do 8 dnů přihlásit u kantonální cizinecké policie (ještě před započetím práce).

Podmínkou vstupu do Švýcarska je také dostatečné finanční vybavení pro cestu i pobyt – jeho přesná výše není ale zákonem stanovena (záleží na délce a způsobu pobytu) a není při vstupu prakticky kontrolováno. Pokud z jakéhokoli důvodu nemůžete vycestovat ve stanovené době, je nutné to také nahlásit policii.

Automobilová doprava

Řidiči motorových vozidel samozřejmě potřebují také platný řidičský průkaz ČR, osvědčení o technické způsobilosti vozidla a doklad o mezinárodním pojištění zákonné odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla (zelená karta).

Pro použití švýcarské sítě dálnic je nutné zakoupit tzv. vinětu (Vignette; nálepku) za 40 CHF na jeden kalendářní rok (pro vozidla do 3,5 tuny). Vignette je platná od 1. 12. předchozího roku do 31. 1. roku příštího (14 měsíců). Podrobné informace najdete v části věnované švýcarské dopravě.

Gastronomie a spropitné

Mezi švýcarské speciality patří především známé raclette a fondue, ale můžete narazit třeba i na capuns (kapustové závitky), papet vaudois (kyselé zelí s klobásou) nebo minestrone (těstovinová polévka).

Rozhodně byste také měli ochutnat skvělé švýcarské sladké pečivo a regionální dezerty. Podobně jsou na tom také švýcarská vína, která sice nejsou tak známá jako ta francouzská, ale v kvalitě rozhodně nezaostávají.

Spropitné se v restauraci i v hotelu obvykle nezapočítává rovnou do konečného účtu a podobně je tomu i u taxi služeb.

Ochrana zdraví

Počasí a podnebné podmínky

Ačkoliv Švýcarsko nemá vlastní pobřeží, místní podnebí se rozhodně nepodobá kontinentálnímu, ale spíše přímořskému – je mírné bez extrémních teplot nebo zvýšené vlhkosti. V zimě se dá počítat v nížinách s průměrnými teplotami –2°C až +7°C, v létě s o patnáct stupňů vyššími (18°C až 27°C).

Je třeba ale vzít v úvahu, že je Švýcarsko alpská země a počasí se může značně lišit podle nadmořské výšky. Stejně tak není neobvyklé, že se během několika minut sluneční den změní ve sněhovou bouři. Je proto důležité připravit se na vše – turistická obuv, opalovací krém, sluneční brýle, pláštěnka a teplé oblečení rozhodně nebudou na škodu ani při lehčí turistice.

Bezpečnost

Už z mentality Švýcarů snažících dělat vše naprosto ideálně a perfektně vyplývá, že kriminalita v této zemi patří mezi vůbec nejnižší na světě. Samozřejmě není dobré na rušných místech zapomínat na vaše zavazadla a peněženky, ale bezpečnostní situace není ve Švýcarsku rozhodně tak špatná jako v České republice.

Restaurace jsou často kontrolovány a samotní majitelé se snaží o to, aby byly podávaná jídla hygienicky nezávadná, tudíž se zde nemusíte bát stravovat. Pro české turisty doporučujeme před výjezdem uzavřít cestovní pojištění pro případ úrazu, nemoci, ztráty nebo poškození osobních věcí a storno poplatků. Ochrání vás nejen v případě nehod z lyžování. Nemocniční ošetření bez pojištění rozhodně není levnou záležitostí.

Důležitá telefonní čísla.

Nouzová volání

118 – Hasiči – volejte především
117 – Policie
144 – Záchranná služba

Informační servis

111 – Účastnické linky, lékaři, divadla
140 – Asistenční služba pro motoristy
162 – Předpověď počasí
163 – Stav silnic
187 – Lavinový servis
114 – Volání do zahraničí pro volání bez přímé volby
0800 80 1141 – Volání do zahraničí na účet volaného

Moderní technologie

Elektřina

Ve Švýcarsku se v elektrické síti používá standardních 230 Voltů střídavého napětí při frekvenci 50 Hz. Většina elektrických zásuvek je stejného typu jako známe z České republiky a ve většině hotelů jsou navíc dostupné adaptéry.

Můžete se však setkat i s typem kosodélníkové zásuvky J, do které budou pasovat pouze přístroje bez uzemňovacího kolíku (úzkého tvaru).

Telekomunikace a mobilní sítě

Než se vydáte kamkoliv do zahraničí, zkontrolujte, jestli máte spuštěnu službu roamingu, a případně si ji nechte aktivovat u svého operátora. Jelikož by zásuvky měly být kompatibilní s našimi, nezapomeňte svou nabíječku.

Švýcarskou síť Swisscom, která pokrývá 99 procent Švýcarska, by si váš mobilní telefon měl vyhledat automaticky sám. Při volání ze Švýcarska do České republiky je třeba použít předvolbu 00420 (na Slovensko 00421) a následně volané číslo v běžné formě. Případně je možné místo úvodních 00 používat + (tedy +420 a +421).

Další praktické informace

  • Užitečné adresy – kontaktní místa, která mohou přijít vhod v případě problémů
  • Celní předpisy – pravidla pro vstup do Švýcarské konfederace
  • Peníze a nákupy – kde peníze vyměnit, jak platit a způsob žádosti o vrácení DPH
  • Doprava – jak cestovat do Švýcarska a po Švýcarsku, tipy na výhodné slevy
  • Ubytování – jak a kde se ve Švýcarsku ubytovat
  • Švýcarské suvenýry – co si odvézt s sebou na památku