Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Region Neuchâtel / Jura

La Chaux-de-Fonds & Le Locle

Město Le Locle a Alpy Dvě sousedící vesnice La Chaux-de-Fonds a Le Locle v pohoří Jura na hranicích s Francií jsou známy svou soupeřivostí – obě jsou to totiž původně hodinářská města, takže se předhánějí v kvalitě i kvantitě.

Kromě hodinek světoznámé značky Omega je ovšem La Chaux-de-Fonds také rodištěm mnoha významných osobností – architekta Le Corbusiera (některé z jeho prvních prací jsou k nalezení přímo zde – např. Maison Blanche a Ville Turque), spisovatele Blaise Cendrarse a zakladatele automobilky Louise Chevroleta.

Těžko zde budete hledat nějaké historické stavby – La Chaux-de-Fonds bylo kompletně zničeno při velkém požáru v roce 1794. Po přestavbě řízené Charlesem Junodem dnes toto město vypadá jako šachovnice.

Mezi hlavní místní atrakce patří Mezinárodní hodinářské muzeum, kde je vystaveno na 4000 exponátů, které vám dovolí prozkoumat vývoj hodinek a hodin během času, a údolí Doubs s 27 metrů vysokým vodopádem Saut du Doubs.

St-Ursanne – Clos du Doubs

Malé středověké město St. Ursanne je se svým klášterem zdobeným arkádami a románsko-gotickým kostelem z 12. století místem skutečné romantiky. Kromě měst Delémont a Porrentruy je St Ursanne jediným centrem skutečně zachované středověké architektury – v průběhu století se sice měnilo, ale svou historickou zaprášenost si zachovalo.

Přírodní rezervace Clos du Doubs, starý mlýn v Soubey (poslední z řady mlýnů podél řeky Doubs pocházející z roku 1565), jeskynní systém Grottes de Réclére (1,5 km dlouhý), prehistorický dinosauří park a Porrentruy se svým mohutným hradem, to jsou hlavní lákadla tohoto kraje.

Neuchâtelské hory

Okouzlující tmavé jehličnaté lesy, modré řeky, hluboká jezera a zelené pastviny dávají Neuchâtelským horám atmosféru ráje. Kromě toho, že se zde narodil a jistou dobu působil architekt Le Corbusier, skýtá tato oblast další lákadlo pro zájemce o architekturu – místní farmy patří k unikátům, stejně jako secesní stavby ve všech okolních městech.

Neuchâtel

Neuchâtel v noci Neuchâtel (německy Neuenburg), město vystavěné ze žlutého pískovce, leží na severním břehu stejnojmenného jezera na úpatí pohoří Jura. V jeho středověkém centru města s řádkou kaváren, restaurací, divadel a muzeí je jasně cítit vliv francouzské architektury i kultury, přesto zde žije početná menšina obyvatel mluvících německy.

Například Dürrenmatt Centre věnované spisovateli Friedrichu Dürrenmattovi, který zde mnoho let žil. Muzeum historie umění z 18. století a „Laténium“ – archeologický park, který návštěvníky provede vědeckým pohledem na historii od prehistorických časů dodnes.

Místní panoramatická lanovková dráha vás může zavést až na horu Chaumont 1100 metrů nad mořem, ze které je skutečně krásný výhled na celé okolí. Vodní sporty zde nejsou tolik rozšířené jako na jiných jezerech, ale bez problémů se zde můžete nechat provézt na lodích a lodičkách až do Bielu či Murtenu.

Franches Montagnes

Kraj Franches Montagnes s rozlehlými temnými lesy, roztroušenými farmami a velmi malým osídlením by mohl přilákat všechny milovníky zvířat – zvláště pak koní. S dvě stě kilometry speciálně upravených jízdních tras je totiž tento region přímo ideální pro krátké i dlouhé vyjížďky na koních.

Dokonce se zde nachází koňský domov důchodců – koňská nadace v Le Roselet se stará o postarší koně, poníky i osly, ale zároveň zde chovají i ta mladé. Výroční koňský trh v Saignelegieru je dnes největším koňským festivalem ve Švýcarsku.

Pokud dáváte přednost modernějším dopravním prostředkům, zkuste navštívit malé muzeum automobilů Muriaux – představí vám zde 50 aut datovaných od 19. století do dneška, především těch sportovních, více rozměrnějších a nějakých způsobem speciálních.

Val de Travers

Val de Travers Jinde mají lázně, tady mají absint. Jinde se vaří speciality na dřevěném uhlí, tady na asfaltu. Val de Travers je velmi netradiční region.

Celých devadesát let zde bylo do roku 2005 zakázáno vyrábět zvláštní absint nazývaný „zelená víla“, jehož recept vynalezly dvě místní sestry na konci 18. století, ovšem nyní zažívá tento všelék svůj rychlý návrat.

Místní muzeum podává informace o okolní hodinářské výrobě, ale návštěvníky většinou přiláká spíše expozice věnovaná absintu.

Po téměř 300 až do roku 1986 zde byl těžen asfalt a exportován do celého světa – to vedlo k vytvoření labyrintu skládajícího se ze spousty chodeb, hal a galerií, které můžete se školeným průvodcem bez problémů navštívit. Místní kulinářskou specialitou je šunka vařená v asfaltu a šumivé víno, jehož je tato oblast největším producentem v celé zemi.

Chcete-li si trochu zafilozofovat, navštivte Motiers a Rousseauovo muzeum – slavný filozof zde totiž jistou dobu žil a z jeho bývalého domu se dnes stalo muzeum.

Region Ticino »