Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Vodní sporty

Raft na vodě Velké množství řek a především jezer umožňuje ve Švýcarsku turistům i domorodcům pěstovat ve velké míře vodní sporty. Na všech tamních jezerech můžete vidět plout plachetnice, jejichž levnější alternativu – loďku nebo šlapadlo – si lze bez problémů vypůjčit.

Velmi populární je také windsurfing a vodní lyžování, které ale kvůli omezení provozu rychlých člunů není dostupné všude. Pokud se chystáte pronajmout si jachtu, je třeba si udělat kapitánskou licenci – ta je potřeba pro všechna plavidla s plochou větší než 14 metrů čtverečných.

O popularitě vodních sportů svědčí i množství provozovaných společností zabývajících se jejich výukou. K dispozici je vám více než 120 škol surfování, 60 škol plachtění a 35 škol vodního lyžování. Podle typu řek si můžete ve Švýcarsku také vyzkoušet kanoistika či rafting.

Kanoistika (pomalé řeky): Thurn, Rýn, Reuss, Aare, Ticino, …
Rafting (divoké řeky): Saane, Přední Rýn, Simme, Inn, Lütschine, …

Nejste-li velkými příznivci aktivních vodních sportů, ve Švýcarsku jsou v provozu také skvělé termální lázně: Leukerbad, Saillon, Ovronnaz nebo Breiten – Salina Maris, …

Pro rybaření si musíte nechat vyřídit rybářský lístek platný na jeden den, týden nebo třicet dnů.

Plachetnice

Historie plachetnic, lodí poháněných silou větru, sahá 4000 let do minulosti, protože už staří Egypťané a Mezopotámci využívali lodí poháněných pouze plachtami.

Ve středověku byla jejich podoba vylepšována především za vojenskými účely a ještě na konci 19. století byly využívány ve vhodných oblastech s pravidelným vzdušným prouděním, protože byly schopny konkurovat parníkům svou rychlostí.

Postupně byly vytlačeny motorovými loděmi a dnes jsou využívány pouze ke sportu. Pro řízení prakticky všech typů plachetnic je potřeba kapitánská licence.

Windsurfing

Windsurfing ve Švýcarsku Při windsurfingu využívá jezdec na prkně plachty a síly větru k pohybu po vodní hladině. Jedná se tedy v podstatě o jakousi kombinaci surfingu a jachtingu, ale na rozdíl o plachetnice je stěžeň připevněn k plováku ohebným kloubem, což dává možnost téměř jakékoli manipulaci s plachtou a snadné řízení směru jízdy.

Pokud se plovák dostane při vyšších rychlostech do skluzu je možno jej řídit pouhým nakláněním jako na skateboardu. Historie windsurfingu není příliš dlouhá, ale už se stihl stát olympijským sportem a oblíbila si ho celá řádka vrcholových i rekreačních sportovců.

Vodní lyžování

Vodní lyžování je individuální sport vykonávaný na speciálních lyžích, kdy účastník je tažen na laně za člunem a v podstatě klouže po vodě. Není to zdaleka tak jednoduchá záležitost, jak by se zprvu mohlo zdát – pro úspěch je nutní výborná koordinace, předvídavost a rovnováha.

Jachta

Mnoho lidí běžně zaměňuje názvy plachetnice a jachta, ačkoliv se jedná o značně odlišná plavidla. Název jachta vzešel z původního holandského „yacht“, což znamená lov. V první polovině 17. století označovalo toto slovo typ lodi používaný pro boj proti pirátům, dnes jde většinou o luxusní motorizovanou loď s několika palubami.

Kanoistika

Kanoistika s parníky okolo Ač je název kanoistiky odvozován od tzv. kánoe (malá podlouhlá loď pro jízdu jedné až tří osob), označuje i podobné aktivity provozované na kajaku (malé úzké plavidlo, většinou pro jednu osobu; pro sjíždění obtížných toků se používá uzavřený kajak) apod.

Rafting

Raft je velmi stabilní gumové nafukovací plavidlo pro 4–6 lidí používané ke sjíždění divokých řek. Bohužel je stabilita raftu často přeceňována a začátečníci bez zkušeností se odvažují i na řeky vysoké obtížnosti, což se pro ně často stává osudným. Před jeho používáním je tedy vhodné projít školením a mít sebou alespoň jednoho zkušeného vodáka.

Další švýcarské sporty »