Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Východní Švýcarsko

Amden – Weesen

Na slunečné terase nad jezerem Walensee se jako brána do Heidilandu rozprostírá region Amden – Weesen. Malé historické město Weesen na březích jezera skýtá překvapivé množství atrakcí. V létě se zde můžete potápět, jezdit na vodních lyžích (či na surfboardu), jezdit na lodích apod. Oblíbené je zde také rybaření, ježdění na koních a tenisové zápasy.

Appenzell

Appenzell Přestože se jedná o městečko s pouhými 7 tisíci obyvateli, je Apenzell politické, ekonomické a kulturní centrum nejmenšího ze švýcarských kantonů: Appenzell Innerrhoden.

Množství malých obchodů, doby zdobené nástěnnými malbami a aut-prosté centrum města – takový je Apenzell. Appenzellské muzeum umístěné přímo v radnici a soukromé muzeum Im Blauen Haus dokumentují místní historii a kulturu.

Nikde jinde ve Švýcarsku není transformace z milého kopcovitého terénu do skalnaté krajiny tak výrazná jako v Alpsteinském regionu. Mocné skály se tyčí do výšky 2500 metrů zdánlivě odnikud.

Pokud Appenzell navštívíte, nezapomeňte se nechat vyvézt místní lanovkou až ke skalní kapli Wildkirchli, která se zcela dramaticky vynořuje ze skály. Hora Ebenalp je také oblíbená pro paraglidingové výlety.

Hledáte-li v zimě rušné sjezdovky a vleky, pak vás tato oblast nejspíš zklame. Zimy jsou zde téměř pohádkové a mnohem více se zde daří běžkovým lyžařům a zimním procházkám. Křišťálově čisté prameny, jezírka dosahující zrcadlového lesku, zdobné dřevěné chaty, výrobci sýrů, jasná a klidná údolí a velmi málo lidí – toto všechno a mnohé další by se dalo tomuto malému regionu připsat.

Při objevování krás Appenzellu se můžete v zimě také zúčastnit zimní výpravy, během které si vybudujete vlastní iglů pro přečkání noci. V létě, zatímco vaše děti budou jezdit na místních rychlých tobogánech, si vy můžete udělat vyjížďku na koních.

Bad Ragaz

Bad Ragaz Bad Ragaz v údolí St. Gallen na úpatí hory Pizol má dlouhou tradici jako zdravotní lázně. Dnes už se jedná o oblast, kde poskytována komplexní péče o zdraví s prvotřídními hotely, termálními koupelemi a golfovými hřišti. Horké (37° Celsia) léčivé vody probublávají s hloubek místních hor.

Již od 13. století cestovali osadníci do opatství Pfäfers blízko Bad Ragazu, kde se údolí Tamina otevírá do Rýnského údolí, aby se mohli okoupat v místních termálních pramenech. Tím začal věk lázeňského turismu. V roce 1716 byl pod místním benediktinským klášterem postaven barokní lázeňský dům, ale už od poloviny 19. století jsou termální vody potrubním systémem vedeny do lépe dostupné vesnice Ragaz (4 kilometry vzdálené).

Braunwald

Rodinná oblast Braunwald se stala populární díky několika zcela unikátním tématickým železnicím. Tou nejznámější je zřejmě pohádková-trpasličí trasa Zwäärg Baartli, která vás zavede do prostředí popsané v pohádkové knize stejného jména. V pohádkovém hotelu Bellevue pak hoteliér každý den již od roku 1976 vykládá okouzleným dětem (a někdy i dospělým) pohádkové příběhy.

Elm / Sernftal

Elm je nejodlehlejší vesnicí v Sernftalu. Krásné historické domy jsou seskupeny v centru vesnice kolem kostela. Díky netradičnímu zjevu byl Elm oceněn několika cenami jako nejkrásnější vesnice (většinou udělenými Evropskou radou). Pouze dvakrát v roce slunce prosvítí věž místního kostela, takže pokud přijedete ve správný čas, můžete být svědky netradiční podívané.

V nedaleké vesnici Schwanden, která odděluje Sernftal od údolí Glarus, připomíná Suworowovo museum alpské tažení ruského generála Suworowa v roce 1799, který byl v této oblasti donucen francouzskou armádou ustoupit a tisíce jeho vojáků zahynuli ve sněhu Panixer Pass.

Flumserberg

Flumserberg Vysoko nad jižními břehy jezera Walensee leží Flumserberg, největší lyžařské středisko ve východním Švýcarsku. Již v 19. století tato krajina fascinovala spisovatelku Johannu Spyri, která zde napsala příběh o známé dívčí hrdince Heidi. V létě jsou zdejší pěší trasy velmi populární, protože je část z nich velmi dobře dostupná i kolečkovým křeslům.

Některé jsou věnovány určitým tématickým okruhům – Saga Trail, Heidi’s Alpine Flora Trail, Geo Trail apod. Pro děti se zde nabízí malý zvířecí park, vyjížďky na ponících a dobrodružná hřiště.

V zimě si zde můžete užívat největšího počtu sjezdovek všech kvalit a náročnosti mezi Curychem a Churem. Pro snowboardisty se zde nachází zábavné parky a pro běžkaře 19 kilometrů kvalitních tras.

Glarnerland

Aktivní dovolenou mimo ruch davu si můžete užít v Glarnerlandu, oblasti vzdálené pouhou hodinu jízdy od Curychu a snadně dosažitelné i vlakem. Kromě relaxačních procházek si zde můžete užít adrenalinové sporty – slaňování stěny Limmern dam, bungee jumping, kánoing, apod.

Rodiny s dětmi se mohou projet na koních a ponících s následným barbecue a pro ty, které budou po namáhavém dni bolet kosti, je připravena syrovátková koupel na čerstvém vzduchu.

Glarus

Glarus Glarus, nejmenší kantonální hlavní město ve Švýcarsku, se rozkládá mezi horami na úpatí Glärnischského hřebenu. Horský kanton stejného jména má svou tradici především v průmyslové výrobě.

Všichni turisté zde samozřejmě mohou nalézt mnohé zajímavé přírodní krásy vhodné pro výlety, ovšem hlavní atrakcí regionu je 50 kilometrů dlouhá Industrial Trail dokumentující průmyslovou historii regionu.

Historické ulice Glaru byly zničeny při velkém požáru v roce 1861, dnes tam tedy můžete narazit na nově postavené domy v rozplánovaných ulicích z pozdního 19. století. Ovšem Freulerův palác ze 17. století přetrval a zůstává tak jednou z nejkrásnějších historických budov ve Švýcarsku.

Kromě historického průmyslu (především textilního a tiskařského) se zde můžete také seznámit s historií geologickou, která zde byla využita v dolech, na kteří jsou místní také náležitě pyšní. Zajímavý důl můžete navštívit v Engi, továrna na zpracování břidlice se nachází v Elmu a zkameněla zvířata a dinosauři jsou nacházeni v Kerenzerbergu a Todi.

Kerenzerberg

Kerenzerberg by byl běžnou švýcarskou vesnicí se spíše menším turistickým ruchem v zimě i v létě, kdyby nebylo 7,5 kilometrů dlouhé sáňkovací sjezdovky, které zde z výšky 1 280 metrů nad mořem vede až dolů do údolí k Filzbachu.

Pizol

Výletní trasa vedoucí hned kolem pěti horských jezer přes horu Pizol patří k jedněm z nejpůvabnějších ve Švýcarsku. Povede vás kolem rozkvetlých luk skrz nezaměnitelnou alpskou krajinu až k pěti křišťálově čistým jezerům. V zimě se tato hora mění v lyžařské středisko s 50 kilometry udržovaných sjezdovek a 12 vleky. Lyžování s výhledem na velebné jezero Constance byste si neměli nechat ujít.

Schaffhausen

„Munot“, působivé středověké pevnostní věže kolem starého města Schaffhausen, byste rozhodně neměli minout, pokud zavítáte do regionu Východního Švýcarska. Již Schaffhausen sám o sobě je netradičním městem – speciálně upravovaná okna a velmi draze zdobené fasády domů vás na něj rozhodně nenechají zapomenout.

Rovné ulice zde přímo zvou k nakupování a vysedávání v kavárnách a cukrárnách – v létě, když sem přijíždí více návštěvníků, byste dokonce mohli říct, že se jedná o kapesní vydání pařížských bulvárů. Pro výlet se zde nabízí nedaleké Rýnské vodopády, největší v Evropě, a odpočinout si pak můžete přímo v Schaffhausenu v Bylinkové zahradě náležející bývalému klášteru všech svatých.

St. Gallen

St. Gallen – barokní katedrála Metropole severovýchodního Švýcarska St. Gallen ležící mezi Appenzellerlandem a jezerem Constance se vyznačuje především okouzlujícími starými částmi města, ve kterých je zakázána veškerá doprava.

Nejslavnější místní památkou je barokní katedrála s historickou knihovnou místního opatství, ve které je možno nalézt na 140 000 dokumentů, z nichž velká část byla napsána ručně – nejstarší z nich jsou datovány více než tisíc let do minulosti. Součástí knihovny je také pravděpodobně nejkrásnější rokoko hala ve Švýcarsku. Celé opatství bylo prohlášeno součástí světového dědictví UNESCO v roce 1983.

Jméno a založení města je přisuzováno irskému misionářskému mnichovi Gallovi, který si zde zřídil poustevnu v roce 612. Od roku 747 zde fungoval benediktinský klášter St. Gallen, díky němuž místní knihovna získala většinu svého unikátního bohatství.

Ve středověku bylo toto město považováno za důležité centrum kultury a vzdělání v rámci celé Evropy. Nyní je St. Gallen univerzitním městem se zvláštním zaměřením na ekonomické vědy. Funguje zde mnoho kulturních spolků a v létě sem turisty přitahuje neobyčejný otevřený secesní bazén.

Umístění tohoto města na hranicích čtyř zemí (Švýcarsko, Německo, Rakousko a Lichtenštejnsko) ho tvoří nejlepším výchozím bodem pro mnoho okolních atrakcí. Chcete-li si zasportovat, ráj inline bruslařů kolem jezera Constance je velmi dobře dosažitelný po cyklistické stezce. Zajímá-li vás architektura, mohla by vás zaujmout trasa Bridge Trail, která vede celkem přes 18 mostů a můžete se na ní dozvědět mnohé o jejich designu a konstrukci.

Milovníci historie a umění ocení Muzeum textilu dokumentující výrobu textilu ve Švýcarsku od 14. století dodnes a galerii New Art, která sama sebe nepovažuje za muzeum – pouze za cestu pro prezentaci současného regionálního i mezinárodního umění. Osladit si život pak může v Schoggilandu – továrně na čokoládu ve Flawil.

Thurgau

Kouzelná zelená krajina s mnoha řekami, tak vypadá kanton Thurgau charakteristický útulnými farmářskými vesničkami, klidnými lesíky, vinicemi a malými hrady a rodinnými sídly. Ničeho moc, ničeho málo.

Několik vesnic a měst s jejich historickými centry poskytne návštěvníkovi náhled do historie regionu. Ženy, víno, zpěv, to je Thurgau s jezery Constance a Untersee a tokem Rýna. K místním hradům, zámkům a honosným sídlům patří také tradiční kuchyně – z kulinářského hlediska zde můžete zažít pravý ráj.

Wil

Centrum historického města Wil, založeného v roce 1200 hrabětem z Toggenburgu, patří k jedněm z nejzachovalejších v této části Švýcarska. Dřevěné domy, romantické arkády a středověké uličky… Zkuste si sem zajet třeba na romantickou večeři s podvečerní procházkou, která vás vrátí o stovky let zpět.

Region Ženeva »