Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Zajímavosti o Švýcarsku

Zeměpisné a přírodní zajímavosti

Překrásný výhled na jezero

Nejnižším bodem Švýcarska je Ascona (196 m n.m.). Panuje zde středomořské klima, což umožňuje růst různým druhům palm

Nejvyšší bod se nachází v pohoří Monte Rosa – je to vrchol hory Dufourspitze ve výšce 4634 m n.m.

Ascona je od Dufourspitze vzdálena vzdušnou čarou pouhých 70 km.

Od západu na východ měří Švýcarsko 350 km, ze severu na jih je to 250 km.

Hory, skály, led a alpské pastviny tvoří šedesát procent švýcarského území. Devadesát procent obyvatel ale žije v úrodných nížinách. Nejhustěji obydlenou oblastí je Mitteland (450 obyvatel na kilometr čtverečný).

Ve Švýcarsku můžete navštívit obrovské množství jezer – je jich tam na 1500. Ještě více než jezer je ve zemi ledovců – cca 1800 (největším z nich je Aletshgletscher o délce 25 km), hor nad 4000 metrů ale jenom sto. Podle propočtů zadržují místní jezera a ledovce až šest procent evropských zásob sladké vody.

Úhrnné roční srážky se ve Švýcarsku díky vysokým pohořím liší místo od místa. V průsmyku Monte Toro ročně spadne 4 000 mm, ale o 40 km dál už je sucho jako ve stepi (ve Staldenu naprší 520 mm / rok).

Nejstarším městem je Chur.

Za posledních 570 let bylo vysušeno devadesát procent bažin, 75 % potoků bylo zastavěno a v průměru 1 metr čtverečný byl každou sekundu pokryt betonem, kamenem nebo umělou hmotou.

houbařství má ve Švýcarsku svá pravidla – nepsaným zákonem je, že by se na houby nemělo chodit prvních deset dnů v měsíci, aby mělo podhoubí čas a klid na regeneraci.

Nejdelší tunel světa o délce 57 km je budován v nitru Gotthardského masivu a bude tvořit důležitou součást alpské železnice (bude dopravovat nejen turisty k výtahu u Sedrunu, ale i cesta z Curycha do Milána by se měla zkrátit na 2 hodiny a 40 minut).

Na horu Pilatus vede nejpříkrejší zubačka (vysokohorský vlak) na světě. Pilatusbahn je v provozu od roku 1889 a její sklony dosahuje v určitých místech až 48 %. Naopak nejstarší zubačka z roku 1871 vede z Vitznau na Rigi. V délce všem vévodí dráha z Montreux do Rochers de Naye (10,4 km).

Společenské zajímavosti

Organizace Červený kříž vznikla na popud Henriho Dunanta, obchodníka, který se během své cesty připletl k bitvě u Solferina (24. 6. 1859) a byl zděšen pohledem na pole 40 000 raněných. Tento zážitek jej vyburcoval k založení organizace na pomoc obětem války. Symbolem Červeného kříže se stala švýcarská vlajka v obrácených barvách. Po rusko – turecké válce (1875 – 1878) požádali Turci, aby byl kříž nahrazen půlměsícem (vznikl Červený půlměsíc). Dnes se tyto organizace zaměřují i na poskytování sociálních služeb a záchranu lidí při přírodních katastrofách.

Na každou jednu domácnost připadá statisticky jedno auto, to znamená 2,8 milionů aut.

Autostop je povolen všude mimo dálnic a řidiči jsou velmi ochotní – každou chvíli se najde někdo, kdo vás sveze. Spropitné bylo oficiálně zrušeno a nyní je zahrnuto v ceně. Samozřejmě pokud jste s obsluhou spokojen, můžete něco přidat, ale není to nutné ani běžné. Nosičům v hotelech se dává 1 nebo 2 CHF. I v taxíkách je většinou nápis, že spropitné je zahrnuto v ceně – pokud není, počítejte s 10 až 15 procenty.

Müsli bylo vymyšleno švýcarským lékařem Bircherem Bennerem, který se pokoušel podpořit zdravou výživu. Jeho recept obsahuje ovesné vločky, jogurt, mléko, lískové a vlašské ořechy, nastrouhaná jablka a sezónní ovoce.

První hodinky přivezl do Švýcarska obchodník z Londýna v roce 1679. Jelikož se ale brzy pokazily, začali se lidé pokoušet o výrobu vlastních.

Guardina Svizzera je stočlenná stráž složená výhradně z rodilých Švýcarů, která již od roku 1505 hlídá Papeže v Římě. Členové stráže musí dosahovat 174 cm, být katolíky, svobodní a rodilí Švýcaři. Švýcarští muži, kteří absolvovali základní vojenskou službu a následná pravidelná cvičení si mohou doma bez jakéhokoli povolení uchovávat zbraň. Branná povinnost se týká vše mužů schopných služby od 20 do 50 let.

Ženy získaly volební právo až v roce 1971. Dnes mohou volit všichni lidé nad 20 let.

Eutanázie je zakázána, ale v Curychu vlastní byty organizace Dignitas, kam když přijedou tzv. turisté smrti, kteří chtějí zemřít, dostanou smrtelnou dávku barbiturátů. Musí si je ale aplikovat sami. Organizace tak pomáhá důstojně odejít všem, kteří si přejí být ušetření utrpení a strašných bolestí spojených s jejich nemocí. Nejdříve ale musí lékař stanovit, že je pacient skutečně nevyléčitelně nemocný.

Typické kravské zvonce se ve Švýcarsku dostali už i k soudu – jistý občan si stěžoval, že je jejich zvuk velmi rušivý a jeho žaloba se dostala až k Nejvyššímu soudu. Rozsudek měl pouze doporučující charakter: kravské zvonce by neměli překračovat velikost 8.

V ruletě v kasinech je nejvyšší povolená sázka pouhých 5 CHF.

Komik Charles Chaplin dlouho žil a je pohřben v malém městečku Vevey. Blízko se nachází také nejstarší továrna na výrobu čokolády.

Přibližné ceny

  • Čokoláda (400 g) – 5 CHF = 77 Kč
  • Sýr (100 g) – 2,7 CHF = 42 Kč
  • Káva (v restauraci) – 6 CHF = 93 Kč
  • Oběd (v restauraci) – 25 CHF = 387 Kč
  • Známka – 1,2 CHF = 19 Kč
  • Pohled – 1 CHF = 16 Kč

UNESCO památky

  • Staré město v Bernu (1983) – ze tří stran obklopeno řekou Aare si zachovává svou původní podobu od svého vystavění během 12. až 15. století. Přestože byla po velkém požáru v roce 1405 větší část města přestavěna, Starý Bern si zachoval středověký charakter.
  • Benediktinský klášter St. Johann v Müstair (1983)
  • Klášterní areál St. Gallen (1983) – jeden z nejvýznamnějších benediktinských klášterů v Evropě. Existoval již od roku 613 a ve 13. století získal samosprávnost.
  • Hrady Castel Grande, Castello di Sasso Corbaro a Castello di Montebello v Bellinzoně (2000)
  • Aletšský ledovec (2001) – 25 km dlouhý o celkové rozloze 87 kilometrů čtverečných (pohybuje se od 10 do 200 m za rok). Jehličnatý Aletšský les je raritou ve výšce 2000 m n.m.
  • Monte San Giorgio (2003)

Švýcarské vynálezy

  • Instantní káva
  • Sýry v krabičkách
  • Obrazovka na bázi tekoucích krystalů
  • Stolička na dojení
  • Suchý zip
  • Maggi