Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Co si přivézt ze Švýcarska?

Ve všech větších švýcarských městech můžete nalézt spoustu pseudosuvenýrů, u kterých si má turista představit, že patří k tradičním výrobkům, ale ve skutečnosti jsou to pitomůstky, jenž nemají s místní kulturou nic společného. Konec konců takové věci tvoří i většinu suvenýrů prodávaných turistům v Praze, ale Švýcarsko naštěstí nemá jen to.

Můžete zde sehnat miniatury kravských zvonců, postavičky představující národního hrdinu Wilhelma Tella nebo plakáty a kalendáře s obrázky švýcarské krajiny a alpských vrcholů. Dají se koupit i pravé alpské rohy nebo jejich zmenšeniny. Tím nejlepším, co si ze své cesty do Švýcarska ale můžete dovézt, jsou však typické kvalitní švýcarské výrobky.

Švýcarské hodinky

Nejvíce vyváženou značkou hodinek jsou překvapivě umělohmotné Swatch – jdou totiž s dobou a každý rok mění svůj design. Přestože jsou velmi levné (dají se sehnat už za 50 CHF – 800 Kč), jsou také kvalitní a vyznačují se originalitou, barevností, lehkostí i módností. Za plastovým povrchem se skrývá špičková technologie

Luxusní hodinky mají až 300 miniaturních součástek, ale samotný materiál tvoří pouze malý zlomek z ceny výrobku – velmi drahá je totiž přesná a kvalitní práce švýcarských hodinářů. V drahých hodinkách může být až 200 hodin práce, ale hodináři mohou svým mistrovským kouskům věnovat i 2000 hodin.

Rolex

Historie značky Rolex se začala psát v roce 1905, kdy Hans Wilsdorf a jeho švagr Alfred Davis založili v Londýně společnost „Wilsdorf and David“. O tři roky později si registrovali značku Rolex a v roce 1919 se přesunuli do Ženevy. Přes obecně vžitou představu nebyl Wilsdorf ani Švýcar ani hodinář. Ze začátku pouze importovali výrobky Hermanna Aeglera do Anglie a tam je umisťovali do kvalitních krabiček od Dennisona.

Tyto náramkové hodinky byly následně předány klenotníkům, kteří na ně vyryli jméno Rolex. Později začali vyrábět hodinky vlastní a dnes Rolex SA vyrobí okolo 2000 hodinek za den. Jejich roční zisky činí až 3 miliardy dolarů. Je to zřejmě nejznámější značka hodinek na světě (proslavila se také díky častým zmínkám v hollywodských trhácích).

Omega

Voděodolný hodinový strojek s funkcí zobrazení dne v měsíci ve zlatém čtrnáctikarátovém zlatě, to je jeden z prvních výrobků z dílny společnosti Omega SA založené v roce 1848. Dnes jsou samozřejmě běžnější futuristické výrobky, které by snad vydržely i zásah atomovou bombou (dle tvrzení uživatelů).

Blancpain

Ještě starší společností je Blancpain, která byla založena ve Villeretu v roce 1735. Zatímco Rollex díky zefektivnění práce vyrábí 2000 hodinek denně, Blancpain nevyrobí ani celých 10 000 ročně. A to z jednoho prostého důvodu – každý kousek je vyroben ručně jediným hodinářem.

Jejich výrobky nevynikají estetickým dojmem a jsou spíše konzervativnějšího rázu, ale přesto jistou dobu řídily podobu trhu. V roce 1984 spustily hnutí za co nejmenší hodinky a o pět let později jim šlo zase o co nejtenčí hodinky.

Baume & Mercier

Baume et Mercies (1830) vyrábí na 200 tisíc hodinek ročně a své speciální obchody pro dostatečně movité má v 75 zemích po celém světe (především ale ve Švýcarsku, Itálii, Španělsku a Francii).

Hodinky Victorinox Swiss Army

Victorinox Swiss Army

Společnost, která vznikla za spolupráce švýcarské armády a firmy Victorinox v roce 2001. Od té doby se snaží na trh přinášet kvalitní výrobky za rozumné ceny. Na trhu mají široké spektrum výrobků, které ocení i profesionální armáda. Z nabídky hodinek Victorinox Swiss Army si můžete vybrat a snadno nakoupit i u nás.

Švýcarské nože

Nůž Victorinox Swiss Army

V roce 1891 odhalil Karlu Elsener, majitel společnosti pro výrobu chirurgických nástrojů, že nože pro švýcarskou armádu jsou ve skutečnosti dováženy z Německa. V této době nacionalismu se Elsener rozhodl, že se výroby nožů ve Švýcarsku ujme sám.

Začal tedy pracovat na předchůdci dnešního švýcarského armádního nože – na „vojenském noži“. Narozdíl od dnešního typu nebyl z plastu, ale ze dřeva, a kromě běžného ostří nože v něm byl ještě obsažen šroubovák, otvírák na konzervy a šídlo.

Elsener tento výrobek úspěšně prodal švýcarské armádě, ale stále s ním nebyl spokojen, a proto pokračoval v jeho vývoji. Později se k Victorinoxu (Elsenerově společnosti pojmenované po jeho matce Victorii) na trhu připojil ještě Wenger a dodnes je Švýcarsko známo jako země multifunkčních nožů (obsahují až desítky funkcí).

Kvalitou se napodobeniny nemohou švýcarským nožům rovnat, a proto je důležité dát si pozor na původ (samozřejmě se to dá otestovat např. zlomením čepele, protože kvalitní čepel se nebude ohýbat, ale lámat, ale kdo by chtěl hned po koupi svůj nůž zlomit)…

Švýcarský armádní nůž používá i mnoho akčních filmových hrdinů (včetně MacGyvera), ale dnes výrobky firmy Victorinox zakupují dokonce i manageři, protože obsahují otvírače dopisů nebo USB disky. V nabídce firmy Victorinox Swiss Army najdete i brašny nebo batohy v typické červené nebo nenápadné černé barvě. Vybírat můžete ze široké nabídky také v českém eshopu Nákupní centrum.

Cigarety a doutníky

Značka Davidoff představuje velmi luxusní švýcarské cigarety a doutníky. Rodina Zina Davidoffa, rodáka z Kyjeva, byla nucena v roce 1911 emigrovat do Švýcarska, kde si v Ženevě založili vlastní obchod s tabákem. Když Zino dospěl, odjel v roce 1924 do Jižní Ameriky a na Kubu, aby se dozvěděl vše o výrobním procesu tabákových výrobků.

O šest let později se vrací a přebírá vedení obchodu svých rodičů. Postupem času se vypracoval a soustředil se především na kvalitu, tudíž od něho začala nakupovat společenská elita. Ač byly a jsou dodnes jeho výrobky dováženy z Ameriky a z Kuby (a se Švýcarskem toho tedy nemají moc společného), platí za tu nejvyšší kvalitu. Nejste-li doutníků příliš znalí, počítejte s tím, že jsou nazývány francouzskými jmé­ny.

Pochutiny ze Švýcarska

Patříte-li vy nebo vaši známí mezi gurmány, zajisté je dobrou volbou dovézt domů nějakou tu švýcarskou dobrotu (ty jsou často podobné těm francouzským, ale rozhodně ne méně dobré):

  • Švýcarská čokoláda
  • Vína
  • Ovocné pálenky – slivovice, Williamova hruškovice, Zugská višňovice, … (čím starší, tím lepší, ale také dražší)
  • Sýry – koupené přímo na venkově (nebo v sýrárně) – např. Appenzellský, Ementál nebo Gruyére
  • Švýcarské uzeniny – šunky, suché salámy, telecí párky ze St. Gallen (skvělá chuť, ale i zatavené třeba zkonzumovat do 10 dnů) nebo Bündenské maso
  • Ricola – čaje a bonbony ze 13 různých alpských bylinek (osvěžující a skvělé proti chrapotu i nachlazení)
  • Bonbony Champagnertruffes – nejlépe zakoupit přímo v Curychu u Sprüngliho
  • Appenzellské Hosen-Chnöpfli – malé sněhové pečivo

Informace o obchodech

Otevírací doba většiny obchodů se podobá středoevropským zvyklostem – v menších městech otevírají kolem 8:00 a zavírají přibližně v 17:00 (a je třeba počítat s obědovou přestávkou), ale ve větších turistických centrech mají otevřeno nepřetržitě od 9:00 do 18:30. O víkendu je pracovní doba často zkrácená do 16:00. Některé obchody řídící se tradičními zvyky má zavřeno také v pondělí dopoledne a případně ve středu odpoledne.

Bez zaplacená cla můžete přes hranice Švýcarska převážet alkohol a tabákové výrobky pouze v množství pro osobní potřebu (2 litry piva nebo vína; 1 litr lihovin; 200 cigaret, 250 g tabáku nebo 50 doutníků).