Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Cyklistika a cykloturistika

Tři cestující cyklisti Švýcarsko je pro příznivce poznávání krás země ze sedla kola hotovým rájem, protože zde pro zlepšení turismu i v odlehlejších částech země byly zřízeny desítky tisíc kilometrů cykloturistických tras a stezek. Na kole se dnes můžete podívat i do míst, kam vás auto nikdy nedoveze.

Je dobré si vytyčit trasu předem, protože trasy mají různé obtížnosti – na některých se prohánějí občasní turisté a rodiny s dětmi, na jiných trénují vrcholoví sportovci. Ty těžší stezky vedou většinou překrásnou alpskou krajinou (v hornatých oblastech je dostupných přes 300 okružních tras doplněných úžasnými dlouhými sjezdy).

U těch jednodušších narazíte spíše na různé historické památky a zajímavosti. Nízko položené cesty s asfaltovým povrchem a minimálním převýšením jsou také často využívány pro in-line bruslení.

Zapůjčení kola ve Švýcarsku

Pokud kolo nevlastníte nebo ho nemáte jak do Švýcarska dopravit, za velmi přiznivou cenu si ho můžete zapůjčit ve většině velkých vlakových nádraží (celkem jich je cca 300). Obrovskou výhodu skýtá to možnost, že kolo můžete zase vrátit na jiném nádraží, které tuto službu poskytuje (třeba na druhém konci země) a nemusíte se tedy vracet na místo startu. Pokud kolo nevracíte na původním nádraží, je cena samozřejmě o něco vyšší, avšak na dítě do 16 let a na skupiny lze uplatnit slevy.

V turistických oblastech fungují samozřejmě i jiné půjčovny kol, ale většinou nejsou nijak sdruženy, a proto musíte kolo vrátit tam, kde jste si ho půjčili.

Chcete-li cestovat s kolem vlakem, připravte si přibližně 10 CHF na den, jedná-li se ovšem o kolo vypůjčené na nádraží, je přeprava zdarma. U vytíženějších vlakových linek je někdy pro kolo nutná předběžná rezervace.

Národní cyklistické trasy

Cyklista jedoucí do kopce Mezi všemi cyklistickými trasami ve Švýcarsku bylo vybráno 9 nejzajímavějších a byly označeny jako národní. Dohromady měří 3 300 km a jsou očíslovány od 1 do 9.

  1. Rhone Route – vede od Andermattu až po Ženevu údolím Walliských hor s úchvatnou přírodou a po celé své trase sleduje řeku Rhone. Vede sice průsmykem Furkapass se vcelku velkým převýšením, ale celá trasa se dá řadit mezi ty lehčí.
  2. Rhein Route – velkým obloukem podél řeky Rýn spojuje 425 km dlouhá Rhein Route Andermatt s Basilejí. S výjimkou průsmyku Oberalppas vede trasa lehkou krajinou s rychle se měnící okolní přírodou.
  3. Nord-Süd Route – severojižní trasa prochází územím Jury a Mittelandu až do jižní části Švýcarska. Vyniká množství historicky i kulturně zajímavých míst, ale je už o něco těžší než obě předchozí.
  4. Alpenpanorama Route – na převýšení cyklistické cesty z Aigle do St. Margrethen by si měli troufnout pouze zdatnější jezdci, protože překonává několik větších i menších průsmyků. Za odměnu ale můžete vidět celou řádku zajímavých průsmyků a propastí v okolí Fribourgu a Appenzellu.
  5. Mittelland Route – široké pláně a tichá údolí protknutá mnohými jezery, tak vypadá trasa Mitteland Route z Romanshornu o délce 369 km. Ačkoliv navštívíte Curych i Biel, nemusíte se bát provozu, pojedete po silničkách s minimálním provozem, a ani náročnosti.
  6. Graubünden Route – skrz kanton Graubünden až k rakouské hranici vede velmi náročná „šestka“ (260 km).
  7. Jura Route – od Ženevského jezera dojedete podél švýcarsko-francouzských hranic až do Basileje. V tiché krajině s jezery a potoky ujedete 275 km, ovšem největším lákadlem je možnost potkat zde potulující se divoké koně, což je vyváženo hůře sjízdným terénem.
  8. Aare Route – na „osmičce“ můžete pozorovat, jak se malý ledovcový potok pomalu mění v řeku Aare tekoucí skrz lesnatou krajinu, až skončí v mohutném toku Rýna. V některých místech se docela zapotíte, ale celkově se Aare Route řadí mezi lehčí cesty.
  9. Seen Route – po téměř 500 km dlouhé trase můžete navštívit všechna významná švýcarská jezera – od Lac Léman až po Bodensee u hranic s Německem. Náročnost je středně obtížná, ale během cesty poznáte jezera Walensee, Zürichsee, Sihlsee, Ägerisee, Zugerseee, Vierwaldstättersee, Alpnachersee, Wichelsee, Sarnersee, Lungerersee, Brienzersee, Thunersee, Lac du Vernex a Greyerzersee.

Další švýcarské sporty »