Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Lyžování ve Švýcarsku

Snowboarding ve Švýcarsku Sezóna zimních sportů začíná většinou na přelomu listopadu a prosince a končí v období Velikonoc.

Některá lyžařská střediska mají výhodu vysoké nadmořské výšky, a proto si tam můžete užít i letního lyžování. Například v Saas Fee mají zavřeno pouze pár týdnů v roce a Zermatt běží nepřetržitě 365 dní v roce.

Švýcarské hory skýtají spoustu příležitostí jak pro sjezdové lyžaře i snowboardisty (speciálně upravované sjezdovky), tak i pro běžkaře a turisty. Poznávat krásy zasněžené přírody můžete na sněžnicích i na povozu taženým psím či koňským spřežením.

Odpočinek v nádherné krajině můžete kombinovat také s jízdou na skibobech, bruslením, curlingem a dalšími aktivitami.

Do většiny zimních středisek se bez problémů dostanete vlakem nebo po udržovaných cestách autem. Je dobré si ale přístupnost nejdříve zkontrolovat, protože třeba právě do Saas Fee a Zermattu je vjezd autem přísně zakázán.

Snowboard

Snowboard je cca 160 cm dlouhé prkno připnuté k nohám jezdce umožňující sjezd z kopce pokrytého sněhem. Prkna jsou konstruovány s pěnovým nebo dřevěným jádrem – dřevo je dražší, ale také kvalitnější. Snowboard je verte skateboardu nebo vodního surfu určená pro sníh.

Alpské neboli sjezdové lyžování

Lyžař vybavený sjezdovými lyžemi, vázáním, hůlkami a speciálními botami je pomocí lyžařského vleku nebo lanovky dopraven na vrchol kopce, ze kterého díky gravitaci klouže po sjezdovce dolů-

Severské neboli běžkové lyžování

Při běžkovém lyžování je třeba odlišné vybavení, než jaké se využívá při sjezdovém. Jiný typ lyží, hůlek i vázání také určuje odlišné techniky pohybu: je nutno kombinovat klasický běh a tzv. bruslení, kdy lyžař sklouzává střídavě šikmo do stran.

Skibob

Švýcarský curling Skibobing je individuální zimní sport, kdy se závodník snaží projet určenou trasu v co nejkratším čase na tzv. skibobu. Ten se podobá cyklistickému kolu, avšak místo kol je vybaven krátkými lyžemi (speciální lyže má závodník také na nohou).

Curling

Na počátku 16. století se začíná na zamrzlých skotských jezerech psát historie týmového sportu dnes známého jako curling. V curlingu musí hráči po ledu dopravit své kameny co nejpřesněji do vyznačeného prostoru. V češtině je tento sport občas nazýván lední metaná.

Další švýcarské sporty »