Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Švýcarské dopravní prostředky

Vlak

Švýcarská železnice Podobně jako ty japonské i švýcarské vlaky představují ideál veřejné dopravy. Estetická přitažlivost a přívětivost personálu jsou samozřejmostí a přesná návaznost bez zpoždění jsou téměř svatým přikázáním. Dokonce i v případě, že vlak ze zahraničí má zpoždění, je na hranicích předem nasazen jiný vlak, který ten zpožděný nahradí. Podrobnosti o cestování vlakem.

Auta

Cesta autem ve Švýcarsku je bezpečnou a snadnou záležitostí – rozhodně se nemusíte zabývat kličkováním mezi dírami nebo metrem sněhu před vámi. Silnice jsou skvěle upravované v zimě i v létě projedete se množstvím dobře osvětlených tunelů. Dbejte maximálních rychlostí – v obcích 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na rychlostních silnicích 100 km/h a na dálnicích 120 km/h. Bezpečnostní jsou jako v každé moderní zemi povinné.

Průjezd tunely je bezplatný (s výjimkou Mont Blanc a Grand San Bernardo), ale dálnice a silnice 1. třídy jsou zpoplatněny. Některé průsmyky jsou kvůli velmi složité údržbě v zimě uzavřeny, ale naprostá většina z nich je nahrazena celoročně otevřenými tunely. Podrobnosti o průjezdnosti silnic jsou dostupné na www.strasseninfo.ch.

Švýcarská dálniční známka

Dálniční známku je možné pořídit při příjezdu do Švýcarska na hranicích. Případně ji můžete koupit ještě před odjezdem z České republiky v prodejnách Autoturist. Za osobní automobil zaplatíte 40 CHF.

Autobusy

Městská hromadná doprava se sestává z tramvají, trolejbusů a autobusů. Pokud nedisponujete Swiss Passem, lístek je možné si koupit v automatu (případně i u řidiče). Při větší frekvenci využívání městské přepravy se vyplatí koupit si celodenní jízdenku dostupnou i v novinových stáncích.

Švýcarskou specialitou ve vnitrostátní přepravě jsou pak pravidelné spoje uskutečňované žlutými poštovními autobusy – v těch se vezou cestující i pošta (je možné si v nich předem zdarma rezervovat místo).

Lodě

Lodí se samozřejmě nedostanete všude, ale ve Švýcarsku je i tento způsob dopravy využíván (především na jejich velkých vodních plochách). Po více jak 20 trasách přepravuje cestující téměř 170 lodí.

Lanovky

Kabinková lanovka Pro ty, kteří se rozhodnou ulehčit si cestu k horským chatám a vyhlídkovým terasám, fungují většinou ne zrovna levné lanovky. Samozřejmě je také rádi využívají lyžaři a snowboardisté.

Zvláštní pohled skýtá lanovka Rotair, která sama svým designem připomíná vesmírnou loď – díky rotaci vám poskytne pohled na horské scenérie ze všech stran a její aerodynamický tvar jí dovoluje jezdit i v horších větrných podmínkách.

Letadla

Mezinárodní letový provoz obstarávají letiště v Curychu, Basileji, Ženevě a Luganu – na všechna čtyři z České republiky létají letadla.

Doprava po Švýcarsku »