Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Švýcarská povaha

Srdeční, zdvořilí a příjemní

O Švýcarech se říká, že jsou usměvaví, srdeční a zdvořilí. Ne všichni návštěvníci této alpské země ale tento názor sdílejí. Sami Švýcaři o sobě tvrdí, jak jsou vážní, bohatí, čestní, spokojení, optimističtí, spravedliví a velkorysí. Když tam přijedete, prodavači i obsluha jsou příjemní, bez problémů se s nimi domluvíte, všechno je tam naleštěné a bez poskvrnky (už pouhé odhození obalu od žvýkačky je místními odsuzováno jako vážný přečin).

Uzavřenost vůči světu

Detail Švýcara s fajfkou Lidé sem rádi jezdí, protože jsou skvěle obslouženi, vlaky nemívají téměř žádné zpoždění (už dvou minutové opoždění je bráno jako vážný problém) a všechno je zde přehledné. Jakmile tam prý ale budete žít delší dobu, pocítíte, že Švýcaři jsou značně uzavření, trochu snobští a s novými přistěhovalci se nemají moc v lásce.

Samozřejmě nelze tento problém paušalizovat na všechny obyvatele Švýcarska, ale mnoho lidí, co tam strávilo nějaký čas, tvrdí, že xenofobnější národ než Švýcaři jsou snad už jen Japonci (tyto národy obecně mají spoustu společných charakteristik).

Národní hrdost

Místní rodáci jsou velmi hrdí na svou zemi, ale neschovávají si jí pro sebe – rádi a často vystavují její poklady na odiv všem turistům. Jejich typické pochutiny budete moci ochutnat nejen v dražších restauracích – pokud zavítáte do švýcarské rodiny, určitě vás rádi pohostí místními gastronomickými specialitami.

Důraz na traidce a historii

Zatímco ve většině zemí už tradiční zvyky a obyčeje dávno zanikly nebo jsou udržovány jen kvůli turistům, ve Švýcarsku jimi stále žijí a účastní se jich mladí i staří. O silném poutu k minulosti a tradicím svědčí i množství muzeí – mají jich na sedm set. Většina z nich dokumentuje kulturu a dějiny jednotlivých regionů i vesnic.

Přesnost a kvalita

Jejich preciznost a vysoká produktivita se projevuje i v opečovávání všeho již dosaženého a v zájmu o svou budoucnost. Nejsou příliš liberální a dlouho zvažují, než se odhodlají něco změnit, ale pak to stojí za to. Kvalita švýcarských výrobků je v podstatě základem jejich úspěšné obchodní politiky a patří to k jejich.

Jsou sice národem spořivým, ale na kvalitě nešetří. Pokud vědí, že do stanice přijede vlak se zpožděním, tak už chystají vlak náhradní, který vyjede ještě před příjezdem toho zpožděného a na čas. Dokonce i uklízečky na veřejných záchodech jsou pracovité a udržují vše v naprostém lesku.