Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Thomas Cook

Thomas Cook, zakladatel celosvětové cestovní společnosti, vystavěl svůj podnik především na dobré pověsti, kterou získal díky zájezdům právě do Švýcarska. Začínal sice s cestami za skotskými jezery a tamní přírodou, ale místní železnice mu odmítly obnovit výletní lístek do této oblasti, a proto se rozhodl vyzkoušet Švýcarsko, které se mu zdálo ideální.

Jeho nápad vzbudil široký zájem veřejnosti a o zákazníky neměl problém. Jeho zájezdů se účastnili především lidé z vyšších anglických vrstev – velkou část z nich tvořily i emancipované viktoriánské ženy (v čele se slečnou Jemimou Morrell, která o své cestě rovnou napsala knihu).

Přestože to bylo v dobách, kdy ještě neexistovaly lanovky a vleky a stezky byly úzké a nebezpečné, všichni účastníci byli nadšeni. Anglické panstvo postupem času začalo považovat švýcarské vrcholy téměř za své a přívaly turistů prožívali velmi nelibě.

Dnes cestovní společnost Thomas Cook nepatří k nejlevnějším, ale tenkrát si za měsíční výlet do Švýcarska účtoval pouhých 15 liber. Pro průměrného Angličana z viktoriánské doby to nebyla malá částka, ale aristokraté si to mohli bez problémů dovolit.