Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Centrální Švýcarsko

Region Sempachersee

Nechte své každodenní starosti za sebou a navštivte region Sempachersee obklopující stejnojmenné jezero s prapůvodní přírodou, kulturními poklady a výbornou kuchyní. V srdci Švýcarska můžete objevovat krásy historických měst Sursee a Sempach, navštívit místa, kde se odehrála bitva o Sempach, a podívat se do několika muzeí, včetně toho, které dokumentuje počátky knihtisku ve Švýcarsku. Pro milovníky ptáků je oblíbené také sempachské ornitologické pozorovací středisko.

Beckenried-Klewenalp

Horolezci v Beckenriedu Ráj procházek s celkem 370 km pěších přímých i okružních tras, ale na své si přijdou i cyklisté – tedy aspoň ti vlastníci horské kolo, protože skalnatá krajina této oblasti nepatří k těm nejlépe sjízdným. Díky tomu ale zase můžete svou návštěvu obohatit o zážitky z horolezectví na místních skalních stěnách. Lanovka nad jezerem Lucern patří k těm nejdelším v celé této oblasti. Noc zde můžete strávit ve speciálním týpí kampu. Pro děti se v létě nabízí zábava ve formě spousty hřišť, zoo s malými domestifikovanými zvířaty a svištím parkem.

V zimě je zde pro změnu nad jezerem připravováno 35 kilometrů prvotřídních sjezdovek – lyžovat a snowboardovat zde můžete od 1 940 do 1 300 metrů nad mořem. Ve sněžném baru si můžete užívat nezapomenutelné výhledy, zatímco budete usrkávat ledové drinky. Pro malé děti zde funguje lyžařská školka a o ty nejmenší se postarají v jeslích. Když během zimních měsíců občas vyjde slunce, rozhodně si udělejte procházku po čerstvě napadeném sněhu – ne všechny trasy jsou jako v létě dostupné, ale většina ano. Pro zvýšení hladiny adrenalinu v krvi si pak vyzkoušejte jízdu na zimním tobogánu.

Brunnen

Město Brunnen leží na březích jezera Lucern s možností výhledu přes jezero Urnersee až k Bürgenstocku a Gotthardskému masivu na východě. Díky jeho zvláštní poloze kombinuje zvláštní horské i jezerní scenérie, ale zároveň je také vhodným startovním bodem pro výlety na obě strany.

Přestože leží mezi horami Rütli a Schillerstein, je celá oblast velmi dobře dostupná vlakem, autobusem i vlastním autem. Pro dopravu do hor je též oblíbená malá lanovka na Urmiberg.

Brunnen si užívá slávy již od roku 1865, kdy sám král Ludvík II., velký obdivovatel Williama Tella, do města přijel, aby o půlnoci sám vesloval doprostřed jezera Urnersee a poslouchal zvuky alpských rohů, které na jeho příkaz v této pohádkové krajině hrály. Také mnoho umělců bylo Brunnenem uneseno – např. Schiller, Goethe, Spitteler apod. Schiller také tvrdil, že z místa, kde se dnes nachází Tellova kaple, Vilém Tell skočil z Gesslerovy lodi. Blízko této kaple se nachází největší zvonkohra ve Švýcarsku (38 zvonů hraje 20 melodií).

V létě slibují cípy Urnersee podobné fjordům spoustu zábavy při plavání a plachtění. Běžné volnočasové aktivity jako procházky, cyklistika (40 km trasa okolo Mythenu) a exkurze na zajímavá místa (Rigi, Bürgenstock, Muotathalská jeskyně, Treib-Seelisberg, Fronalpstock, …) jsou samozřejmostí, ovšem vyhlídková lodní trasa okolo Urnersee s počátkem v Rütli, rodišti Federace švýcarských kantonů, a s koncem v Brunnenu je pro turisty jistě netradičním zážitkem.

Slunná Morschachská terasa nad Brunnenem je známá svým širokým spektrem ubytovacích možností i sportovních zařízení. Lidé se zde uvolní a účastní se téměř infantilních hrátek v bazénech – vodním víru či umělé divoké řece (k bazénu pro děti také přiléhá 100 metrová skluzavka). V oáze zdraví si můžete užívat římsko-irských termálních lázní, slaných a bylinkových koupelí, masáží a fitness cvičení.

V zimě je tato oblast také příjemná, ačkoliv se nijak zvlášť neliší od jiných. Osmdesát kilometrů sjezdovek a speciální oblasti pro sáňkování.

Bürgenstock

Restaurace Hammetschwand – Bürgenstock Hledáte-li klidné místo, kde budete moci relaxovat daleko od každodenního ruchu a spěchu, bude vám skvěle vyhovovat Bürgenstock, hotelová vesnička situovaná nad jezerem Lucern s výhledem na celé centrální Švýcarsko. Sto osmdesát tři pokojů v pěti- a čtyřhvězdičkových hotelech, daleko od hluku dopravy s možností výletů pěšky i na kolech, čtyři prvotřídní restaurace s panoramatickými terasami a klub pro milovníky golfu i očisty těla, to je Bürgenstock – vysokohorské centrum potěšení ze sportu i jiných rozkoší.

S otevřením lanovky v roce 1889 zde vznikla poptávka po ubytování na tomto oblíbeném místě pro rozhled. Postupně byla vytvořena sofistikovaná hotelová vesnička, která přitahuje návštěvníky z celé Evropy. Pro zamilované páry je zde také dostupná pozdně gotická svatební kaple, kterou je v případě zájmu třeba rezervovat hodně dopředu.

Sedmiminutová jízda lanovkou vás může rychle vzít dolů do Kehrsitenu na úrovni jezera, odkud už se můžete dostat kamkoliv dál. Hammetschwandský výtah je nejvyšším (152,8 metrů) samostatně stojícím výtahem v Evropě vybudovaným kvůli ještě lepší vyhlídce. Zatímco účelem byla také ve skále 500 metrů nad jezerem vybudována trasa pro procházky.

Einsiedeln

Město Einsiedeln je nejdůležitějším místem pouti věřících věnované Panně Marii ve Švýcarsku. Impozantní centrum Einsiedelnu je cílem bezpočtu návštěvníku mířících k baroknímu benediktinskému klášteru existujícímu již více než tisíc let. Díky „Černé madoně“ byl Einsiedeln poutním místem již ve středověku. Touto oblastí také prochází Jakobsweg (cesta sv. Jakuba) – mnoho poutních hostelů se však dnes již změnilo na běžné hotely pro turisty. Ty sem mimo jiné táhne i velký dřevěný ručně vyřezávaný betlém s 450 postavami a 100 metrů dlouhý kruhový obraz Kristova ukřižování z 19. století.

V létě je tato oblast oblíbená pěšími turisty pro svou 400 kilometrovou síť značených tras, ale i cyklisty a inline bruslaři (250 km lehce sjízdných tras). Osmnáct špičkových golfových hřišť přitahuje hráče i ze zámoří. Ve dnech, kdy vám počasí příliš nepřeje, se jistě nebudete nudit přímo v centru kulturně bohatého Einsiedelnu. Kromě památek je možné navštívit třeba Muzeum minerálů a Muzeum perníku. Daleko nejsou ani Zoo v Golday, Dětská zoo v Rapperswil nebo jeskyní systém Hölloch (jeden z největších na světě).

Sjezdovým lyžováním není tato oblast vyhlášená, ale o to více ji ocení rodiny s dětmi, protože sjezdovky zde nejsou tolik zalidněné (ze tří oblastí – Einsiedeln, Hoch Ybrig a Brunni-Mythen – je nejfrekventova­nějších Hoch Ybrig). Přesto zde někteří sportovci trénují na nové skokové rampě. Běžkové lyžování zde naopak velmi bují.

Engelberg – Titlis

Vysokohorské údolí Engelbergu vyniká v létě i v zimě svým akčně pojatým program pro turisty. Hora Titlis a její ledovec jsou dostupné lanovkou. Samotná vesnice Engelberg je charakteristická impozantním klášterem a nadačním kostelem. Dosud tam žije a pracuje kolem třiceti mnichů. Andělské hory, jak je zakladatelé benediktinského kláštera nazvali v roce 1120, jsou populární výletní destinací turistů z blízkého Lucernu – cesta autem či vlakem jim zabere méně než hodinu.

Titlis je nejvyšší ledovcovou destinací a největším lyžařským střediskem v Centrálním Švýcarsku. Je též populární díky tomu, že určitá sněžná vybavení jsou zde poskytovány zdarma, ale není dobré se na to spoléhat.

Engelberg získal ocenění v oblasti vhodnosti dovolené pro celé rodiny, ovšem hlavním lákadlem je Titlis. V létě je tu pro děti kromě možnosti pěších výletů a tobogánu pouze malá zoo s exotickými zvířaty. Dospělí jistě ocení paragliding, bungee jumping, rafting či kánoing.

Giswil-Mörlialp

V zimě nijak zvlášť zajímavá lyžařská oblast s několika hlubokými údolími se v létě změní v inspirativní krajinu s množstvím pěších výletních tras, na kterých se můžete v místních farmách dozvědět, jak upéct místní chléb nebo zjistit, jak se vyrábí švýcarské sýry. Můžete se projet se na povozu taženém koňmi nebo si zajezdit na speciálně upravených cestách na kolečkových bruslích.

Hoch-Ybrig

Narozdíl od oblasti Giswil-Mörlialp ožívá Hoch-Ybrig spíše v zimě. V létě zde funguje několik sportovních center a turisté se zde zdrží vždy alespoň jeden den (vedle tradičních zábav a krásných pastvin s piknikovými oblastmi jsou zde dostupné přírodní rezervace, pěší trasy zaměřené na botanické zvláštnosti oblasti a malá horská jezírka). V zimě se do oblasti sjíždí lyžaři-cizinci ubytovaní ve všech okolních městech a vesnicích.

Jezero Luzern

V srdci „země železnic a lanovek“ se nachází jezero Luzern obklopené horami s bezpočtem vyhlídkových bodů. Ze všech přístavů na Luzernu si můžete objednat vyjížďky na lodích i na vodních kolech. Ubytovat se v blízkosti jezera můžete ubytovat v hotelech z celého spektra kvality i v celé řádce kempů. V zimě se okolí jezera jen hemží lyžaři na spoustě sjezdovek a minimálně čtyři dny (čas udávaný pro alespoň částečné objevení krás v tomto regionu) si na nudu ani nevzpomenete.

Lucern

Město Lucern z letadla

Brána do Centrálního Švýcarska – takto je někdy také označováno město Lucern na březích stejnojmenného jezera. Stojí zde mnoho historických památek – středověký dřevěný most Chapel, jeden z nejstarších na světě, je zřejmě nejznámějším symbolem tohoto města. Dalším je Museggmauer, hradební stěna, která se kromě jedné věže dochovala ve velmi dobrém stavu v původní podobě.

Historické domy zdobené freskami lemují malebná náměstí a jezuitský kostel ze 17. století je považován za švýcarskou nejpřednější sakrální barokní stavbu. V rámci Švýcarska je jednou z nejpopulárnějších místních památek socha umírajícího lva, která byla ze skály vytesána na památku heroické smrti švýcarských vojáků během útoku na Tuileries v roce 1792.

Tradice a modernost zde stojí ruku v ruce, protože Lucern si získal reputaci také v oblasti inovativního designu. Futuristické KKL (Kongresové a kulturní centrum) bylo navrhnuto předním francouzským architektem Jeanem Nouvelem a tvoří nezapomenutelnou část tohoto města (to také díky tomu, že se zde po celý rok koná spousta kulturních událostí). Muzeum transportu je jedním z nejnavštěvo­vanějších muzeí ve Švýcarsku – dozvíte se zde spoustu informací o historii transportu a komunikace.

Z Lucernu vyjíždí hned několik pro turisty zajímavých přepravních prostředků – např. parní loď vás může povozit po jezeře nebo Wilhelm Tell Express vás po kolejích doveze k úpatí Gotthardova sedla. Po třešňové cestě se vy sami pak můžete rozjet mezi třešňovými a višňovými sady.

Lungern-Schönbüel

Čisté ledovcové jezero Brünig je hlavním artiklem celé oblasti okolo města Lungern – je méně frekventované než některá jiná jezera, ale o to více si ho zalíbíte. V nabídce vodních aktivit rozhodně za jeho většími příbuznými však příliš nezaostává. Vše historické se v Lungernu snaží uchovávat i v původním stavu a dobře zdokumentované – zkoumání původního osídlení a místní infrastruktury sem přitahuje mnoho zájemců o historii.

Mozaikovitou přírodou vede také pěší trasa nazývaná „motýlí“, což zřejmě samo o sobě naznačuje, co zde můžete vidět. Ochrana původnosti se daří i v oblasti přírody, takže je zde možné spatřit mnohé vzácné druhy fauny i flory.

Melchsee-Frutt / Melchtal / Kerns

Obři a trpaslíci, tak by se dal shrnout malý prázdninový region Melchsee-Frutt / Melchtal / Kerns. Lidé v této oblasti se snaží turistům vycházet vstříc, a tak přestože mnoho pro turisty zajímavých věcí se zde nachází v měřítku spíše minimalistickém (dětské zoo, hřiště, kempy a kempové ohně, benediktinský klášter svatého Niklause von Flüe apod.), některé stavby jsou zde skutečně obří – například velký sportovní komplex v Melchtalu.

Pěší výlety si zde v létě můžete v případě zájmu zkrátit horskými železnicemi a sedačkovými lanovkami, ale většinou to ani není potřeba, protože návštěvníky uchvátí moře právě kvetoucích bylin a květin. V zimě může zvlášť děti zaujmout nedaleký Fruttli-Park s jeho magickým kobercem a turnajem v lyžování.

Hora Pilatus

Ve Švýcarsku asi těžko naleznete jinou horu, která by byla obklopena tolika legendami, jako Mount Pilatus. Zvláště oblíbení jsou zde draci, kteří zde prý žijí od nepaměti. Tato hora je také výrazná neobyčejně krásným okolím – ta symbolickým pro zemi neuvěřitelného přírodního bohatství. Ponořeni do legend a tradic si můžete dopřát nezapomenutelný pohled z vrcholku Centrální Švýcarska.

Nejjednodušeji se nahoru můžete dostat pomocí nejstrmější horské železnice na světě (sklon 48 stupňů) nebo lanovkou s panoramatickými gondolami.

Další velmi specifickou atrakcí tohoto regionu je nejdelší letní tobogán ve Švýcarsku – zábavný a sportovní zážitek, který byste si neměli nechat ujít. V Kriensereggu zase můžete najít obrovské dětské hřiště a piknikové oblasti se stoly i lavečkami.

Sachseln/Flüeli-Ranft

Sachseln je poměrně malá vesnička, ovšem díky své blízkosti geografickému středu Švýcarska se zcela překvapivě stala turisty navštěvovanou – můžete ji také využít jako startovací místo k dalším výletům.

Sattel-Hochstuckli

Region Sattel-Hochstuckli je místem, kde se můžete, jak se říká – vyblbnout. V zimě i v létě zde najdete spoustu míst k pobavení. Stuckli Rondo (první rotující lanovka na světě), kovový tobogán, trampolína a skákací hrad, Roller Park (největší evropský skate park spojený s bungee trampolínami, horolezeckou věží, hřištěm na plážový volejbal a stolním tenisem).

Schwyz

Schwyz, hlavní město stejnojmenného kantonu, je sídlem ústavu (fóra) zkoumajícího švýcarskou historii, ovšem pro všechny Švýcary je nejdůležitější tím, že zde byly podepsány dokumenty ustavující Švýcarskou konfederaci – podle tohoto města dostalo Švýcarsko svůj název.

Celá oblast okolo něj je známá třešňařská oblast a můžete zde ochutnat spoustu specialit z třešní. To co však město proslavilo mezinárodně je, že se jedná o místo původu švýcarských armádních nožů (denně jich opustí místní výrobní linky na 25 000 kusů).

Místní Muzeum švýcarských smluv dokumentuje, jak se již v roce 1291 kantony Uri, Schwyz a Unterwalden spojili v jednotnou alianci, aby roku 1315 vyhráli bitvu u Morgartenu a tím vyhnali Rakušany. Fórum švýcarské historie vám pro změnu poskytne neobyčejnou zkušenost tím, jak dokumentuje každodenní místní život od roku 1300 do 19. století.

Schwyz nebyl vždy prosperující město jako nyní – od 16. století bylo mnoho místních mužů nuceno sloužit jako vojáci v cizích armádách. Proslavili se sice jako skvělí a stateční bojovníci a vraceli se tedy domů velmi bohatí s tituly dovolujícími postavit honosné domy, ale jinak region strádal. Některé ze sídel, které si postavili, jsou dnes nejkrásnějšími budovami ve Švýcarsku.

Toto město je vstupní branou k divokému údolí Muota a divokost můžete okusit i při procházce spojené s degustací v místních palírnách.

Sörenberg

Sörenberg Oblast Sörenberg ležící ve výšce 1165 metrů je zařazena do seznamu významných biosfér chráněných organizací Unesco. Místní vřesovištní krajina a unikátní rostliny i zvířata si získali takový věhlas, že jsou zařazeni mezi 400 nejdůleži­tějších biosfér naší planety. Pro rodiny a milovníky přírody je tedy Sörenberg jednou z největších zajímavostí, které mohou ve Švýcarsku navštívit.

Žádná jiná oblast není v této zemi tolik chráněna a zároveň vyhledávána jako Sörenberg. Jen o několik kilometrů dál se nachází prázdninová oblast s několika menšími hotely, kde se můžete ubytovat – návštěva jeskyní, procházky divokou přírodou, pozorování zlatých orlů a objevování bylinek, jedovatých rostlin a místních legend za to jistě stojí.

Hned několik výletních stezek vede od lanovky, která vás vyveze na Brienzer Rothorn. V létě se o vaši zábavu jistě postarají místní lidé (můžete si zahrát na alpský roh, vyzkoušet si výrobu sýra nebo si narýžovat trochu zlata) a parní železnice. V zimě se pak ze Sörenbergu stává největším lyžařským střediskem v celém kantonu Lucern.

Vitznau

Městečko Vitznau se ani nemusí moc snažit a turisté se do něj jen hrnou. Je to hlavně díky jeho poloze – na březích jezera Lucerne a na úpatí hory Rigi. Stalo se z něj tak ideální výchozí místo pro mnohé výlety od plaveb na jezeře po horolezectví na „Královně hor“ (Rigi). Již zmíněná hora je už od 19. století velmi vyhledávaná – hned jak zde byla zřízena železnice, všichni zbohatlíci sem začali přijíždět, aby si mohli vychutnat výhled přes Alpy na třináct okolních jezer až k hranicím Německa a Francie.

I Vitznau má ale své skryté tajemství – jako součást známé Gotthardské pevnosti zde za 2. světové války byla vybudována Vitznauská zbrojní pevnost. Její existence byla dlouhou dobu držena v tajnosti a až od roku 1998 je volně přístupná veřejnosti včetně všech kavern, muničních hal a kasemat. V prvním švýcarském pevnostním hotelu také můžete strávit noc.

Weggis

Region okolo jižního úpatí hory Rigi a jezera Lucern je často nazýván „Riviérou Centrálního Švýcarska“ a právně v něm leží Weggis – vaše příležitost pro uklidňující dovolenou v nezapomenutelné krajině (na pláži si ve stínu palem dokonce můžete představovat dovolenou na tropickém ostrově). Klima je zde velmi stálé, a tak Weggis těží ze spousty slunných dnů – teplý vítr fén jen dokončuje celou idylku.

Region Curych »