Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Region Mittelland

Solothurn

Solothurn – katedrála sv. Ursena Solothurn je považován za jedno z nejzachovalejších barokních měst ve Švýcarsku, kde je italská vznešenost kombinována s francouzsko-německou praktičností. Takzvané „velvyslanecké město“ leží na jižním konci pohoří Jura u řeky Aare (asi 30 kilometrů západně od Bielu).

Od 16. do 18. století bylo toto katolické město sídlem francouzského královského velvyslance. Na luxusní barokní a renesanční stavby jako například na honosný Palais Besenval a na mnohé náboženské stavby zde všichni návštěvníci narazí na každém rohu – v historické části města se nachází jedenáct kostelů a kaplí a stejný počet fontán a věží.

Tou nejkrásnější místní stavbou je zřejmě katedrála St. Urs, jehož fasáda byla financována Ludvíkem XIV.

S Francií má toto město společné i mnoho dalšího. Vždyť třeba městské hradby, jejichž části se dodnes dochovaly ve velmi dobrém stavu, byly postaveny dle návrhů francouzského vojenského inženýra Vaubana. Mnoho akcí, které jsou zde pořádány, přesahuje regionální charakter (Solothurn Film a Dny literatury), ale mnohem většího významu dosahují místní muzea – Přírodně-historické muzeum, pokladna místní katedrály, Muzeum kamenů, Počítačové muzeum, Schloss Waldegg a Old Arsenal (to je jedna z největších sbírek zbraní v Evropě).

Děti jsou zvlášť vítány v solothurnském muzeu hraček a loutek. Pokud cestujete podle průvodce „Guide for Children and Families“, stane se pro vás návštěva Solothurnu také dobrodružstvím při hledání hradních duchů a stop dinosaurů.

Aarau

Aarau, hlavní město kantonu Aargau, se nachází na řece Aare, které dluží za své jméno. Půvabné historické centrum se od jiných měst liší tím, na co se zde návštěvníci většinou zaměřují – jsou to okapy (tzv. Dachhimmel), jedny z nejkrásnějších v celé zemi.

Leží uprostřed trojúhelníku tvořeným velkými městy Curych, Basilej a Lucern, je tedy vhodným výchozím bodem pro jejich návštěvu, ale samo o sobě si s nimi rozhodně nezadá. Toto jeho umístění mu umožnilo se během roku 1798 na pár měsíců stát dokonce švýcarským hlavním městem a sídlila zde horní komora parlamentu.

Už zmíněné malované okapy pocházejí převážně ze 16. století, kdy město zaznamenalo velký rozmach. Chcete-li se o tomto fenoménu dozvědět více, můžete navštívit místní městské muzeum (stojí zde ještě muzeum umění, které se specializuje na známé architekty Herzoga a de Meurona, a muzeum přírody se spoustou rostlin, zvířat a videí o nich).

V celém kantonu Aargau se nachází mnoho úctu vzbuzujících hradů – například Lenzburg, Hallwyl a habsburský hrad – hlavní rezidence stejnojmenné slavné aristokratické dynastie. Nedaleko Aarau se nachází také termální lázně Aquarena Bad Schiznach, jejichž bazény zabírají na 600 metrů čtverečných. Místní prameny s teplotou 35° Celsia jsou známé již od roku 1658. Velmi netradiční by pro vás mohla být též návštěva thajského chrámu v Gretzenbachu – jediného chrámu tohoto druhu ve Švýcarsku.

Bern

Město Bern z letadla Na světě není mnoho měst, které by o sobě mohly prohlásit, že se jim podařilo v maximální míře zachovat své historické prvky, ale Bern, hlavní město Švýcarska, je jedním z nich. Jeho historická část byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a díky jeho 6 kilometrů dlouhým arkádám je v paměti mnohých zapsána jako město s nejdelší trasou proti počasí chráněných nákupů.

Středověké ovzduší tohoto města s mnoha fontánami, pískovcovými fontánami, úzkými uličkami a historickými věžemi nenaleznete nikde jinde. Vysoké Růžové zahrady nad Bear Pits a 101 metrů vysoká věž místní katedrály nabízejí ten nejlepší možný výhled na celé širé okolí – hlavně na Staré město obtékané řekou Aare. Můžete vidět i malé butiky, bary a kabarety, z nichž mnohé jsou umístěny v atmosférických klenutých sklepech. Přestože má Bern velmi dobrou síť veřejné dopravy, je určitě mnohem lepší prozkoumat ho pěšky.

Medvědi ze znaku města Bern Zentrum Paul Klee ležící na okraji města, je celosvětově známým centrem shromažďujícím a dokumentujícím dílo Paul Kleeho. O kousek dál je otevřen dům Alberta Einsteina oslavující přínos tohoto fyzika světu vědy. S dalšími expozicemi jako jsou ty Historického muzea, Muzea umění, Švýcarského alpského muzea a Muzea komunikací nabízí Bern velmi rozsáhlé spektrum vzdělávacích výstav.

Bern je také sídlem vlády Švýcarska. Budova parlamentu (Bundeshaus) se tyčí nad městem jen co by kamenem dohodil od místního vlakového nádraží. Poblíž řeky si můžete užít pohledů na krásnou přírodu v botanické zahradě a zoo Dählhölzli s pro Bern tak příznačnými heraldickými medvědy.

Emmental

Ať už jedete na dovolenou na pár dní nebo na delší dobu, rozhodně se nebudete nudit v oblasti Emmental. Kromě atrakcí spojených se slavným sýrem Ementál, jehož je tato oblast rodištěm, si můžete pochutnat na mnoha místních kulinářských specialitách (třeba na šunce).

Přestože vás zde ubytují ve čtyřhvězdičkovém hotelu, můžete se zde také na vlastní oči přesvědčit, jak se zde žilo v dobách, kdy zde nebylo žádné vodovodní potrubí, a o elektřině si místní mohli jen nechat zdít.

Mnoho muzeí, hrady, dřevěné mosty, mléčné výrobky, tématické stezky, tvůrci alpských rohů, idylické farmy, jsou hlavními lákadly tohoto regionu, odkud pocházel Jeremias Gotthelf, velký filozof a básník.

Region Neuchâtel »