Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Graubünden

Kam se hnete, tam můžete lyžovat. Tato oblast je přímo protkána lyžařskými sjezdovkami a trasami pro běžkové lyžování. Nemusíte ani příliš hledat – téměř v každém menším městě naleznete hotel nebo horskou chatu, kde se můžete nechat ubytovat, a místní vám jistě rádi poradí tu nejlepší sjezdovku v okolí.

Davos

Pohled na Davos Davos, vysokohorské (nejvýše položené) švýcarské město, se kromě lázní a špičkové lyžařského střediska proslavilo svými kongresovými setkáními. Místní moderní konferenční centrum je téměř každý rok hostitelem Světového ekonomického fóra (WEF).

V centru Davosu návštěvníci naleznou širokou škálu ubytování a mohou si užít nákupy v mnoha buticích, kavárnách a restauracích. V noci tu funguje spousta zábav, barů, diskoték a kasín.

I když je tu v létě spousta dostupných turistických tras, možnost odreagování v přírodě romantického údolí a paraglidingových výletů, většinou si na tuto oblast v tuto dobu nikdo nevzpomene.

To ale v zimě se z Davosu stává metropole lyžování a snowboardingu pro fanoušky těchto sportů z celého světa. V nadmořských výškách mezi 1124 a 2844 metry funguje 54 lyžařských vleků na 320 kilometrech sjezdovek (běžkoví lyžaři zde mají k dispozici 75 km upravovaných tratí). Byly zde zřízeny také dva zimní bruslařské stadiony a největší přírodní zimní stadion v Evropě.

Lyžování v Davosu S milovníky historie se mezi lyžaři příliš nepočítá, přesto by vás mohly zaujmout hornické muzeum a Kirchnerovo muzeum věnované německému expresionistovi Ernstu Ludwigu Kirchnerovi. Milovníci piva by pak neměli minout pivovar Monstein – největší pivovar v Evropě a první pivovar v tomto kantonu otevřený pro veřejnost.

Pontresina

Svěží vůně borovic a modřínových lesů vás ihned po příjezdu v tomto malém lázeňském městečku vřele uvítají. Turisté se v místních hotelech ubytovávají především díky blízkosti St. Moritz, ovšem ono samotné jim má při pobytu rozhodně co nabídnout.

Místní architektura okouzlí hned dvěma styly – postarší domy ze 17. a 18. století jsou zde zdobeny typickými sgraffity, zatímco hotely jsou postaveny ve stylu Belle Epoque. V létě si zde užijete téměř 600 kilometrů turistických stezek a můžete se podívat na panoramatickou horu Diavolezzu (3000 m) nebo se projet po místní vyhlídkové železnici, zatímco v zimě se v okolí nalézají hned tři lyžařské oblasti.

Disentis / Sedrun

Klidná rekreační oblast Disentis / Sedrun se nachází na horním toku řeky Rýn. Turistickou oblast z něj však nedělá jen pramen tohoto velmi významného toku, ale také klášter St Martin v Disentis založený v 8. století, což ho dělá jedním z nejstarších benediktinských klášterů v Evropě. V jeho blízkosti stojí barokní kostel z roku 1712.

Pro návštěvu tohoto regionu se ovšem asi vyplatí počkat – jednoho dne bude totiž připojen k severojižní železnici, jejíž výstavba by měla zahrnovat také nový 57 kilometrů dlouhý tunel (Gotthardský) s podzemní zastávkou a výtahem až nahoru do Sedrunu. To velmi dramaticky sníží dobu potřebnou k dosažení této oblasti. Přesto si někteří turisté dávají tu práci, aby sem dorazili – láká je Rýn, ložiska minerálů a zlata, Bogn Sedrun (vodní centrum zdraví) a 9 golfových hřišť.

Arosa

Lanovka v letovisku Arosa Na tradice bohaté prázdninové letovisko Arosa leží na jednom z konců romantického údolí Schanfigg v nadmořské výšce kolem 1800 metrů. Impozantní horstvo s mnoha vrcholky nabízí zvláště v létě spoustu příležitostí pro pěší výlety. Přestože se leží toto město v údolí, je stále plné slunce, ovšem chráněné před silnými větry.

Tranzitní doprava zde probíhá v minimálním množství, takže se můžete těšit velmi čistému ovzduší – ono samo je důvodem, proč jsou v Arose od roku 1877 provozovány alpské lázně.

Pro podporu turismu zde byly také zavedeny velmi výhodné karty „Arosa Card“, která všechny návštěvníky ubytované zde na jednu i více nocí opravňuje k získání slev a někdy i volných jízdenek v místních transportních zařízeních. V zimě si zde můžete příjemně zalyžovat na 60 kilometrech sjezdovek, v létě se zase opalovat u jezer Untersee a Obersee.

Chur

Chur, nejstarší město Švýcarska. V místech, kde se dnes toto město rozkládá, prý měli lidé svá sídla již okolo roku 3 000 př. n. l. Toto živé malé biskupské město se vyvíjelo, aby dnes působilo jako kulturní a hospodářské centrum Grisons – a to díky jeho umístění na klíčových transportních trasách vedoucích skrz Alpy.

Abyste mohli jednoduše poznávat krásy tohoto města, byly zde vyznačeny dvě trasy – červená a zelená – které povedou vaše kroky kolem všech místních památek (např. osm set let stará katedrála s třístranným vyřezávaným oltářem, muzeum umění, muzeum Rhaetian apod.) a skrz gotické historické centrum z 15. a 16. století, na kterém je nesmírně viditelný kulturní vliv okolních zemí.

Během roku se zde koná mnoho kulturních akcí včetně nejrůznějších koncertů. Milovníci městského prostředí ocení na 500 obchodů a 100 restaurací, zatímco pro relaxaci je zde dostupné velmi milé zoo a relaxační park. Místní hora Brambrüesch město Chur doplňuje o vlastní zimní a letní sportovní oblast. Panoramatický vlak vyjíždí z Churu do Grisonských Alp a odtud do velké části Švýcarska. Ještě než ale odjedete, navštivte bar Giger navržený surrealistou a tvůrcem kulis k filmu Alien H. R. Gigerem.

Flims – Laax – Falera

S více než 200 kilometry sjezdovek táhnoucích se skrz 100 kilometrů čtverečných sněhem pokrytých svahů okolo Crap Sogn Gion, lyžařského centra pro region Flims – Laax – Falera, je tato oblast jedním z největších lyžařských středisek v rámci celého Švýcarska. V létě jsou tyto končiny označovány jako „Alpská aréna“ (Alpenarena) – obrovské hřiště pro mnoho aktivních návštěvníků.

Každá ze tří hlavních místních vesnic se zde specializuje na určitý typ hostů. Flims nabízí síť tras pro pěší výlety a běžkové lyžování stejně jako spoustu hotelů s ozdravným programem. Falera si zachovává kouzlo horské vesnice kantonu Graubunden – se svým tichým a slunným prostředím je velmi vhodná pro relaxaci celých rodin. A poslední – Laax – přitahuje na své sjezdovky hlavně snowboardisty z celého světa. Jednou z velkých atrakcí je hotelové muzeum ve Flimsu (ve stylu Belle Epoque) – největší hotelové muzeum ve Švýcarsku.

Klosters

Klosters Vesnice Klosters pro ostatní turisty proslavily především časté návštěvy dědice britského trůnu prince Charlese. On sám si ji zřejmě oblíbil díky blízkosti lyžařského centra v Davosu, jednoduché dostupnosti díky tunelu Vereina, cyklistickým trasám, kterými vede Swiss Bike Masters (jeden z nejnáročnějších cyklistických závodů světa) a místní atmosféra včetně architektonických skvostů jakými jsou mosty Sunniberg a Salginatobel (ten byl oceněn jako světový monument inženýrství).

Lenzerheide

Mezi hlavní atrakce v okolí patří termální lázně Alvaneu s vnitřními i venkovními bazény naplněnými vodami z místních sírových pramenů, tobogán Pradaschier v Churwaldenu (3 100 metrů dlouhý, tedy nejdelší v Evropě) a Zkušenostní cesta Globi (dívejte se, prociťujte, učte se), která se snaží přivést lidi všeho věku na život souznění s přírodou.

Samedan

Pokud si uděláte výlet na kolech, udělejte si alespoň krátkou zastávka v Samedanu a pokochejte se pohledem na dva místní kostely (jeden s románskou věží z 11. století a druhý postavený v roce 1771), věžní komplex postavený lordem ze Samedanu po roce 1110 (později používaný jako vězení) a Plantahaus, rodinné sídlo rodu Salisů.

Samnaun

Jak už to tak bývá, každý chce při své dovolené nějak ušetřit. V Samnaunu naleznete jedinou oblast ve Švýcarsku, která je zbavená povinnosti platit DPH, a proto zde velmi bují jakýkoliv obchod se suvenýry i jiným zbožím. Ušetřené peníze pak velmi rychle můžete utratit na místní dvoupatrové lanovce (první dvoupatrové na světě) s kapacitou 180 pasažérů, která vás zaveze na vyhlídkové místo, lázních Alpenquell nebo v blízkém Švýcarském národním parku.

St. Moritz

St. Moritz v létě St Moritz (Svatý Mořic) v kantonu Graubünden je jedním z nejznámějších světových rekreačních středisek. Módní, elegantní a exkluzivní, takové je toto město nacházející se v nadmořské výšce 1856 metrů obklopené krásou jezerní krajiny.

Během jednoho roku zde v průměru zažijete 322 slunečních dnů a to sem láká špičkové sportovce, hvězdy, státníky a členy královských rodin. Zažijete zde tzv. „šampaňské klima“ – jiskru a kouzlo doprovázející všechny mezinárodní události.

Frekvence využívání místních služeb je tak gigantická, že zde kvůli jejímu zvládání byly dokonce zavedeny návštěvnické karty, které vám poslouží jako cestovní jízdenka, parkovací lístek, kreditní karta a slevový průkaz – bez ní se zde prakticky neobejdete.

Místní specialitou jsou také červené vlaky, které všechny turisty rozvážejí k okolním atrakcím jako jsou lyžařské regiony Diavolezza a Lagalp, Národní park v nízkém Engadinu apod. Též odtud jezdí speciální expresy Bernina a Glacier, které vás krásnou krajinou zavezou do dalších velkých (i když vzdálených) turistických středisek.

St. Moritz v zimě V létě zde můžete šplhat po skalách, plachtit, windsurfovat, hrát tenis a golf či jezdit na koních. V zimě se 350 kilometrů svahů nad St. Moritz zaplní lyžaři a celá oblast se stane jedním velkým strojem na zábavu a služby pro návštěvníky.

Když si budete chtít odpočinout, můžete se podívat do Segantiniho muzeu zasvěceného malíři Giovanni Segantinimu.

Vals

Horská obec Vals se nachází v nadmořské výšce 1250 metrů hluboko ve stejnojmenném údolí. Náměstí v tomto městě s vesnickou atmosférou je stále ještě lemováno původními domy krytými obklady z místního křemence. Turisté otrávení ze všudypřítomného ruchu se zde často zastaví, stráví pár dní v lázních, pokochají se místní přírodou a zase jedou dál.

Region Mittelland »