Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Region Curych

Regionu Curych si v létě všimnou pouze turisté směřující do stejnojmenného města Švýcarska nebo cyklisté prahnoucí po množství bezpečných a velmi malebných cyklostezek, ovšem v zimě tato oblast mění svou tvář na ráj zimních sportů se spoustou vleků, sjezdovek a běžkařských tras.

Bad Zurzach

Termální lázně v Bad Zurzach Na březích řeky Rýn u hranic s Německem se rozkládá oblast ozdravných termálních lázní Bad Zurzach. V minulosti místních horkých léčivých vod využívali dokonce staří Římané, protože například Glaubersalzský pramen, hlavní atrakce oblasti, si na povrch probíjí cestu skrz celých tisíc metrů horniny a dosahuje teploty 40°C. Svých potížím zde mohou ulevit především revmatici a lidé trpící podobnými nemocemi kloubů. Prostorný areál se čtyřmi bazény a nejrůznějšími wellness a zdravotními zařízeními.

Z památek by vás zde mohl zaujmout chrám Verena, centrum místního středověkého osídlení, který byl postaven nad hrobem Svaté Vereny (celé okolí je starým římským pohřebištěm). Ona totiž prý celý svůj život zcela zasvětila péči o staré a nemocné, a když přišla do Bad Zurzachu, tak zázračně vyléčila několik lidí. Do Solothurnu za ní prý přicestoval dokonce i legendární Kristián z horního Egypta. Dodnes je známa jako svatá patronka zdravotní péče.

Přestože Bad Zurzach působí jako město a v dřívějších dobách dokonce hostil časté trhy, městem nikdy nebyl. I tak jsou ale místní zdobené domy považovány za významnou památku národního významu. Procházet se zde můžete hned po několika značených tématických trasách, a objevovat tak krásy přírody či umění nebo se jen dobře pobavit s rodinou.

Na západ od Bad Zurzachu je řeka Aare těsně před spojením s Rýnem přehrazena nádrží Klingnau, která přes zimu poskytuje útočiště více než 270 druhům pátků. Celé okolí je pak chráněno jako domov mnoho ohrožených ptáků, obojživelníků a plazů.

Baden

Baden – pohled na staré město Malé město Baden je sice dnes stejně moderním jako většina jiných švýcarských měst, ale významným ho činí dlouhá tradice místních termálních lázní s největší koncentrací minerálů v celém Švýcarsku. S teplotou 47°C zde na povrch probublává 19 sírových pramenů. Ve starověku byl Baden znám jako „Aquae Helveticae“ – kromě revmatismu jsou zde léčena také oběhová onemocnění.

K relaxaci místní příjemnou atmosféru využívali i takoví velikáni jako Goethe, Dürrenmatt či Nietzsche. Koupat se zde dnes můžete především ve veřejných termálních bazénech, ozdravné kůry zde řídí soukromé firmy (ty jsou často spojeny s hotely, kterých je zde k nalezení slušná řádka).

Turismu v centru města s řadou historických obranných staveb a zdobených domů svědčí především blízkost Badenu k Curychu a jeho mezinárodnímu letišti (autem je to méně než 20 minut). Pro milovníky krásy zde stojí za zmínku Villa Langmatt Museum, jedna z nejlepších švýcarských sbírek impresionistického umění, které poskytli především rodiny bohatých průmyslníků – Brownovi a Boveriovi. Nejmladší rodinné příslušníky by mohla potěšit návštěva Švýcarské dětského muzea.

Při vyjížďce do okolí se určitě podívejte na hrad Lenzburg (nejstarší a nejdůležitější švýcarský hrad na vrcholu kopce) sloužící jako historické muzeum kantonu Aargau, Wettingenské opatství, nejzachovalejší švýcarské cisterciácké opatství, a muzeum Vindonissa dokumentující nálezy ze stejnojmenné římské pevnosti.

Rapperswil-Jona

Rapperswil, město růží, se sice rozkládá u břehů jezera Curych na severu Švýcarska, ale se svými možnostmi sportovního vyžití a relaxace připomíná spíše přímořské turistické středisko. Růže všech barev zde zdobí prakticky všechny domy, zahrady a veřejné prostory, ale celé oblasti spíše dominují věže stejnojmenného hradu tyčícího se nad městem.

Místní obyvatelé se snaží udržovat svou historii živou, a proto zde kromě několika kostelů, kaplí a klášterů najdete třeba také zcela nový dřevěný most (největší ve Švýcarsku). Menší děti jistě pobaví návštěva dětské zoo Knie a Cirkusového muzea. V létě je zde v provozu také 700 metrů dlouhý tobogán.

Winterthur

Město Winterthur Přes svou průmyslovou minulost (nebo možná právě díky ní a bohatým průmyslníkům) je dnes město Wintherthur známo především díky umění. Sbírka Oskara Reinharta „Am Römerholz“ patří k nejpůsobivějším místním muzeím a nejdůležitějším soukromým sbírkám 20. století vůbec, protože zde můžete shlédnout přes 200 evropských výtvarných prací datovaných od 14. do 20. století.

Konkuruje jí Muzeum Oskara Reinharta „Am Stadtgarten“ s pěti sty obrazy německých, švýcarských a rakouských malířů 18., 19. a 20. století. Ve Villa Flora narazíte na bohatou kolekci moderních francouzských obrazů a Muzeum Briner a Kern je věnováno holandským mistrům 17. století.

Po procházce místními nádhernými zahradami a parky vás však Winterthur nenechá od umění stále odpočinout. Můžete totiž ještě navštívit Muzeum fotografie s 30 000 exponáty od světově známých fotografů. V muzeu Technorama si nakonec užijí všichni, co si rádi hrají. Naleznou zde totiž úžasný průlet historií vývoje věd a technologií, kde si budou moci všechno řádně osahat.

Curych

Pohled na město Curych Curych, centrum Švýcarska ležící na severních březích jezera Curych, nabízí turistům a všem návštěvníkům více než 50 muzeí a přes 100 galerií umění, ovšem jako správná metropole má k jednotvárnému městu věnovanému pouze historickým památkám a umění daleko.

Probíhají zde také mezinárodní obchody, ale mladí lidé si zde užívají dravého nočního života. Curych je totiž městem s největší hustotou klubů ve Švýcarsku – můžete se bavit v kteroukoliv denní i noční dobu (a v létě není noční život omezen pouze na kluby – i ve tři ráno najdete v ulicích spoustu lidí).

Z curyšského mezinárodního letiště lidé pravidelně létají do 150 destinací po celém světě, vede sem mnoho cest a místní hlavní nádraží je považováno za centrum středoevropské železniční dopravy, takže o dostupnost této zajímavé destinace rozhodně mít strach nemusíte. Pouhých deset minut cesty vlakem z letiště se nachází centrum města.

Curych – hlavní nádraží v Curychu A právě díky vysoce kvalitní infrastruktuře je Curych populárním místem pro studium, vědecký výzkum a obchod. Vedle Curyšské univerzity zde totiž také působí Švýcarský federální institut technologií (ETH), který je spojen s 21 držiteli Nobelovy ceny.

Obchodní slávu města potvrzuje mimo jiné především ulice Bahnhofstrasse, kterou někteří přezdívají jako El Dorado pro zákazníky – sídlí zde mnoho mezinárodně významných obchodů s kosmetikou, klenoty a hodinkami.

Čtrnáct ze zmíněných padesáti muzeí je zcela věnováno umění, ovšem nejenom tomu evropskému – například Muzeum Rietberg je jedno z hlavních center neevropského umění na světě. Kousek od Hlavního nádraží se nachází Švýcarské národní muzeum, jehož obsáhlé sbírky vás mohou skutečně zevrubně poučit o historii této země.

Plánujete-li navštívit nějaké umělecké galerie, rozhodně neopomeňte Kunsthaus, kde byla dohromady dána kolekce ze všech důležitých epoch evropského umění od středověku dodnes. Pro odreagování může sloužit Curyšská zoo rozkládající se na 11 tisících metrech čtverečných.

Region Fribourg »