Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Valais

Morgins

Morgins Nejsou-li vám všechna švýcarská jezera dostatečná, zajeďte si do oblasti Morgins – zde si můžete užívat vodních hrátek hned ve dvou tématických akvaparcích – jeden zaměřený na ozdravné pobyty typický velkým modelem železnice, která vás zaveze až na místo, a druhý s programem věnovaným Karibiku.

K večeru si můžete odpočinout s lahví místních skvělých vín a pokud vám zachutnají, navštivte také Muzeum vína v Aigle, kde vám představí téměř dvoutisíciletou historii vinařství.

Po sportovním vyžití ve francouzsko-švýcarském sportovním regionu Les Portes du Soleil s 650 km sjezdovek a 200 vleky, si můžete vyjet za kapkou historie do St. Maurice za tamním opevněním a pohádkovou atmosférou nebo do solných dolů v Bex se spoustou tunelů, šacht a hal o celkové délce tohoto labyrintu okolo 50 km.

Anzere

Aby nebylo těch vodních ploch málo – blízko městečka Anzere leží Lac Souterrain největší podzemní karové jezero v Evropě. Na délku měří 300 metrů a je možné se na něm projet na lodičkách. Nedaleko pak byla postavena přehrada Grande Dixence Dam. S výškou vodní stěny 285 metrů se řadí mezi nejvyšší přehrady na světě (v Evropě je tou nejvyšší). A nakonec Tseuzierská přehrada obklopená krásnými lesy protkanými výletními trasami.

Bettmeralp

I tady si můžete užít vody dost a dost v jezeru Bettmer, ale hlavní místní atrakcí je Bettmerhorn – interaktivní model světa v době ledové. Místní Aletschský ledovec je se svou délkou 23 kilometrů a váhou 27 miliard tun tím největšíma nejimpozantnějším ledovcem v celých alpách – to ho samozřejmě předurčuje k tomu, že funguje jako jedno velké lyžařské středisko. Okolní Aletschské borovicové lesy jsou domovem těm nejstarším stromům, které v Evropě můžeme nalézt – některé mají stáří až 900 let.

Brig

Milé historické město se zdobnými aristokratickými domy, kostely a kapličkami, útulnými hospůdkami a hotely vám jistě poskytne nezapomenutelné chvíle strávené v pohodové atmosféře. Mezi největší místní historické památky patří Stockalper Palace – barokní palác postavený kupeckým princem Kasparem Jodokem von Stockalperem, který své bohatství získal díky obchodu se solí a hedvábím.

Jedny z největších otevřených termálních lázní leží jen 6 kilometrů od samotného Brigu – nachází se zde dokonce také olympijské bazény. Blízko Simplon Pass pak můžete navštívit Ekomuzeum Simplon dokumentující místní přírodou.

Champéry

Champéry Champéry jsou součástí jedné z nejdéle turisticky navštěvovaných oblastí v celém Švýcarsku. Spousta horských chat s jejich vyřezávanými balkóny a typicky tvarovanými střechami sem už velmi dlouho táhne davy návštěvníků, kteří si užívají místní okouzlujících malých obchůdků, barů a restaurací. Nachází se zde dokonce jedna z posledních švýcarských sléváren zvonů, které jsou stále v provozu.

Galerie Defago je místními velmi opečovávanou vyhlídkovou cestou vybudovanou na okraji skály – během jejích 600 metrů se skýtají neuvěřitelné pohledy. Blízko Champéry pramení horské minerální vody, takže tam si můžete zajet si zaplavat v uzavřených i otevřených léčivých bazénech. Pokud si myslíte, že klokani žijí jen v Austrálii, pak se mýlíte, protože na ně můžete narazit i v místním parku divoké přírody Le Relais. Otestovat svou statečnost a zručnost si následně mohou mladí i starší v parku dobrodružství Point Sud.

Les Collons

Osídlení v oblasti Les Collons se datuje dlouho do historie, a proto zde můžete nalézt třeba velmi staré zavlažovací kanály, ale nejvíce sem turisté přijíždí, aby se mohli podívat na zvláštní skalní formaci – Euseignenské pyramidy. Ty byly v místním údolí vytvořeny přirozenou erozí a jsou viditelné už z daleka.

Leukerbad

Po celém Švýcarsku se nachází velká řádka nejrůznějších ozdravných lázní oznamujících, že právě ony jsou ty nejlepší, ovšem skutečností je, že ty největší alpské termální lázně se nacházejí v oblasti Leukerbadu – konkrétně Burgerbadu (je zde rovnou deset velkých bazénů). Nedaleko leží také Linder Alpentherme, což je ozdravný komplex s římsko-irskými koupelemi. V okolí si můžete vyrazit do přírody a na několik vyhlídkových míst. Například les Pfyn je největším borovicovým lesem ve Švýcarsku.

Martigny

Chcete se na chvíli ztratit ze světa? Martigny, město s keltsko-římskou historií a známé pro zajímavé výstavy umění, sice neleží až na samém jeho konci, ale nachází se zde Evionnaz Labyrinth, největší labyrint světa s 18 tisíci tujemi. Tady se zřejmě i vy ztratíte velmi rádi. V okolí se kromě mnoha zajímavých mostů a vycházkových pěšinek nachází velká spousta muzeí – Galsko-římské muzeum, Muzeum automobilů a Muzeum psů St. Bernard dokumentující nejen vývoj mnoha plemen, ale také historii místního velkého hospicu St. Bernard.

Saas-Fee

Hned třináct čtyřtisícovým vrcholů obklopuje na jihu Švýcarska vesnici Saas-Fee a další menší sousední vesnice Saas-Balen, Saas-Grund a Saas-Almagell. Díky místním rustikálním horským chatám a domům je se svým tradičním šarmem tato oblast často nazývána „Perlou Alp“.

Její umístění v centru horského masivu ji prakticky předurčilo k tomu se stát téměř Mekkou pro všechny snowbardisty v Evropě. Čistý vzduch, krásné prostředí a světla města Milán v dáli – to všechno a mnohé další táhne návštěvníky na 20 místních ledovcových sjezdovek o celkové délce 100 kilometrů.

A když už vás nebude bavit lyžování, můžete si dojet na 11 kilometrů dlouhý zimní tobogán se sklonem 55 stupňů. Tajemství ledu pak odhalíte v Allalinském ledovém pavilonu.

Sion

Sion Sion (německy Sitten), dvojjazyčné hlavní město kantonu Valais, je znám jako jedno ze sluncem nejpožehnanějších sídel ve Švýcarsku.

Centrální poloha předurčuje toto malé kulturní město jako ideální výchozí bod pro prozkoumávání turistických středisek v celém regionu. Věže ruin hradu Tourbouillon a pevnost Valeria z něj dělají velmi rozpoznatelný bod už z dálky. Díky dlouhé historii Sionu hraje místní diecéze důležitou spirituální i politickou roli již od 4. století.

Uvnitř kostela patřícímu k pevnosti Valeria stojí jeden z nejstarších funkčních varhan na celém světě (pocházejí z konce 14. nebo počátku 15. století). Celý region okolo Sionu je velmi důležitou vinařskou oblastí. Aby byl zajištěn pro místní vinice neustálý přísun vody, byly v okolí vybudovány zavlažovací kanály (tzv. Bisses) – procházky kolem nich patří ke specialitám celého Valais.

St. Maurice

Hrad sv. Maurice Kvůli mučednictví svatého Maurice na konci 3. století se antická vesnice Acaunus stala důležitým poutním místem na cestě zvané Francigena spojující Řím s Canterbury. Ač místo změnilo název, stále zůstalo velmi navštěvováno díky unikátnímu klášteru, který na toto město shlíží už 15. století.

Ten byl založen v roce 515 Sigismondem, králem Burgunďanů. Dnes je chráněn jako památka národní důležitosti a mírně zastiňuje místní hrad s jeho zachovalým středověkým mostem. V okolí se nacházejí i další hrady a pevnosti, ale navštěvované jsou též Vílí jeskyně.

Visp

Blízko malého historického města Visp leží ve výšce 1150 metrů nejvyšší věznice světa – Visperterminen – právě tady je pěstováno chutné ovocné bílé víno Heida. Z gurmánského hlediska je další místní specialitou vesnice Safrandorf Mund – jediná vesnice v centrální Evropě, kde je již od středověku pěstováno velmi cenné koření šafrán. A aby toho nebylo málo, tak v Birkendorfu můžete načerpat energii při pití břízového džusu.

Zermatt

Zermatt – lyžování Oblast horské vesnice Zermatt je pro všechny lyžaře tou nejznámější švýcarskou oblastí, kde by všichni chtěli strávit svou dovolenou.

Třicet osm čtyřtisícových vrcholů dominuje celému regionu a láká sem davy návštěvníků, přesto si však samotný Zermatt uchovává kouzlo pravé švýcarské horské vesnice.

Auta jsou zde na většině cest zakázána, a proto zde doprava probíhá především nejrůznějšími dopravními zařízeními na elektřinu a koňskými spřeženími.

Nebojte se, že byste tam museli sami šplhat, protože je totiž dostupný lanovkou. Patnáct metrů pod povrchem ledu zde byl také vybudován ledový palác, který je využíván k mnoha setkáním a summitům.

Zermatt Riffelsee V zimě je zde v provozu přes 300 kilometrů sjezdovek ve třech větších lyžařských oblastech (Sunnegga-Rothorn, Gornergrat-Stockhorn a Schwarzsee-Klein Matterhorn).

V případě, že budete unaveni a už se vám nebude chtít sportovat, můžete se podívat také do místního Alspkého muzea.

V létě je zde dostupných na 400 kilometrů pěších turistických tras a ve výšce 3883 metrů nad mořem můžete navštívit nejvyšší vyhlídkový bod v Evropě – Glacier Paradise / Klein Matterhorn.

Region Východní Švýcarsko »