Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Region Fribourg

Schwarzsee

Schwarzsee v regionu Fribourg Schwarzsee je malá prázdninová a turistická oblast ve východní části regionu Fribourg. Okolo idylického horského jezera na jednom konci údolí si zde neporušenou přírodu a tradiční zvyky užívají často celé rodiny.

Tato destinace obklopená vápencovými horami Kaiseregg, Spitzfluh a Schwyberg je díky množství turistických cest sjízdných i pro kočárky, hřišť, piknikových oblastí a tématických procházkových tras velmi vhodná zvláště pro menší děti.

Lanovka vedoucí až na 2185 metrů vysoký Kaiseregg zde působí jako výchozí bod pro mnohé turisty mířící na některou z celkem 200 kilometrů turistických tras. V pohodové letní atmosféře se můžete koupat, veslovat, rybařit v jezeře a malé říčce Sense. Pro příznivce golfových holí je zde mini-golfové hřiště.

Od roku 1996 se tato oblast také honosí titulem BLN – Přírodní monument národní důležitosti. V zimě je zde v provozu i lyžařská škola, kam můžete odložit dítka, aby je vyškolení instruktoři mohli naučit sjezdovému lyžování.

Charmey

V srdci regionu Gruyere leží v neporušené přírodě čarovné Charmey. Po dlouhou dobu byla tato vesnice hlavním produkčním centrem chutné sýru Gruyere – tedy alespoň do doby, dokud byl skutečně vyráběn hlavně v horách a ne v továrně. Dnes mezi hlavní příjmy Charmey patří spíše turismus (včetně místních termálních lázní).

Svou odvahu a zručnost můžete otestovat v místním lanovém parku. Své gurmánské chuťové buňky můžete rozdráždit místním tradičním Gruyere fondue nebo čokoládou z továrny Visit Cailler (založené již v roce 1898).

Estavayer-le-Lac

Malé středověké město Estavayer-le-Lac na jihovýchodním břehu Neuchâtelského jezera kombinuje nádheru přírodní rezervace se zábavou spojenou s nejrůznějšími vodními sporty. Osídlení v dobách prehistorických, kolonizace Římany, drancování barbary, vyhledávaný aristokratickými návštěvníky – vzrušující cesty civilizace, které tvořily celý tento region do dnešní podoby, zde zanechaly mnohé stopy. Rozhodně se podívejte do rekonstruované neolitické vesnice Gletterens, blízké římské muzeum, hrad Savoy ze 12. století, gotické opatství a kostel,…

Pokud si dopřejete procházku podél bývalých hradeb města, získáte o celém Estavayer-le-Lac i jeho okolní velmi dobrý přehled. Početné vesnické hospody a bary vám pak po procházce mohou naservírovat místní speciality. Další den si můžete užívat plachtění či surfingu na jezeře nebo slunění na dvou místních plážích (pro krátké vyjížďky jsou běžně dostupná i vodní kola). Celá rodina (tedy aspoň ti, co umějí plavat) si může dopřát zábavu při vodním lyžování.

Přírodní rezervace „Grande Cariçaie“ – jedna z nejobdivova­nějších v Evropě – se rozkládá na celém jižním břehu jezera Neuchâtel. Žije zde na tisíc druhů rostlin a deset tisíc druhů zvířat, což je téměř polovina všech druhů, které můžete ve Švýcarsku nalézt. Po celé rezervaci se nacházejí vyhlídková místa a speciální chatrče určené k pozorování ptactva.

Freiburg (Fribourg)

Katedrála Sv. Nicolase Staré město Fribourg (německy Freiburg im Üechtland) založené v roce 1157 vévodou ze Zähringenu je jedním z nejzachovalejších příkladů středověké evropské architektury. Se svými gotickými fasádami z 15. století si stále zachovává své historické kouzlo.

Zároveň je možné ho označit za bilingvní – střetává se zde francouzská a německá část Švýcarska. Toto město malebných náměstí s fontán se sochami je hlavním městem kantonu Fribourg – se svými čtrnácti věžemi a městskou zdí se hrdě tyčí nad řekou Saane.

Tou nejpůsobivější místní stavbou je 76 metrů vysoká (a nedokončená) věž katedrály svatého Nicolase, ze které je možné pozorovat celé město a okolní krajinu. Celá katedrála je vlastně unikátní památkou – např. skla oken jsou dílem Jozefa Mehoffera a Alfreda Manessier a varhany sestrojil Aloys Mooser. Dalším zajímavým vyhlídkovým místem je barokní Loretánská kaple v italském stylu. Za návštěvu stojí i cisterciácké opatství z roku 1137, zastávka mnoha poutníku na cestě do Santiago de Compostela.

Obecně se dá Fribourg označit jako univerzitní město se spoustou studentů z celého světa, což ho dělá mini-metropolí s mnoha tvářemi. V restauracích a studentských kavárnách si tak můžete objednat speciality nejen místní, ale i světové.

Region Gruyere

Gruyere je velmi kopcovitá oblast protkaná hlubokými a rovnými údolími se spoustou tradičním dřevěných staveb. Podívejte se na pravou vysokohorskou mlékárnu, na továrnu-čokoládovnu, staré město Gruyere a jeho hrad nebo na lanovky z Charmey a Molésonu (v zimě vás lanovky Rapido Sky, zatímco se budete kochat okolní scenérií, mohou velmi rychle vyvézt až k lyžařskému svahu).

Murten

Inline bruslení v Murtenu Díky umístění nad jezerem Murten se 800 let staré město Murten stalo populární turistickou destinací. K večeru zde můžete pozorovat západ slunce nad jezerem oproti majestátné hoře Mont Vully, přes den se nezapomeňte projít po městských hradbách – jsou velmi zachovalé a zřejmě jediné ve Švýcarsku, které si můžete projít celé dokola. Místní muzeum sahá svou působností daleko do historie – dokumentuje až 6 000 let staré nálezy v tomto regionu.

Projet si celý tento vinařský region můžete jak na kolech a kolečkových bruslích, tak i na lodích (na těch se přes vodní kanály dostanete i na jezera Neuchâtel a Biel-Bienne – turisté rádi často podnikají takovéto cesty po vodě). Oblast mezi těmito třemi jezery je nazývána zeleninovou zahradou Švýcarska – pěstuje se zde na 60 rozdílných druhů zeleniny. Budete-li mít cestu kolem Kerzers, navštivte tropickou zahradu Papilliorama-Nocturama, kde jsou chována noční zvířata a exotičtí motýli.

Region Graubünden »