Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Montreux – místo pro studium i dovolenou

Ve frankofonní části Švýcarska najdete spoustu řadu míst, které stojí za návštěvu, k těm nejpopulárnějším patří samozřejmě ekonomické a politické centrum regionu Ženeva nebo třeba Lausanne. V této části Švýcarska najdete ale i menší, zajisté stejně zajímavá místa jako je třeba město Montreux.

Městěčko, které najdete na severním břehu Ženevského jezera v horské oblasti Waadtländer, má relativně bohatou historii. Bylo založeno původně jako římská osada na křižovatce tehdejší cesty do Galie, zásadní změna ve vývoji města ale nastala ve 12. století, kdy se do regionu dostalo vinařství a Montreux a okolí Ženevského jezera se staly důležitým vinařským regionem.

Vláda nad tímto regionem se relativně často střídala, od savojské dynastie až po různá obdobé nezávislosti. Během revolucí ve 40.letech 19.století se region stal součástí konfederace a tak je tomu dodnes. Do 19.století se také datuje začátek popularity Montreux jako turistické destinace.

Montreux ožívá hlavně v letní sezóně a mimo jiné je proslulé i díky svým festivalům, kterých se zde během roku koná celá řada. K těm nejznámějším patří pravděpodobně jazzový festival, který se koná každý rok na začátku července a který se za 40 let svojí existence stal globálním fenoménem. Vystoupily zde takové hvězdy jako třeba Stan Getz, Chick Corea nebo Dizzy Gillespie. Mimo letní festivaly může Montreux nabídnout zajímavý program i zimě –mohou v to být například vánoční trhy, které kažodoročně přílákají skoro půl milionu návštěvníků, dům Santa Clause nebo vánočně vyzdobený hrad Chillon.

Montreux není nijak zásadně velké co se počtu počet obyvatel týká, má zhruba 25 tisíc obyvatel, svoji velikost ale rozhodně dohání svojí mezinárodní reputací. Odkazy k tomuto městu najdeme všude od hudby až po literární díla. Například Ernest Hemingway sem zasadil děj svojí knihy Sbohem armádo a v populární kultuře získalo Montreux známé jméno díky písni skupiny Deep Purple Smoke on the Water, která zmiňuje událost z roku 1971, kdy v Montreux fanoušek Franka Zappy zapálil místní kasino.

Kromě této proslulé události se město pyšní celým seznamem známých osobností, které ve městě strávily nějakou část svého života. Z těch nejznámějších můžeme jmenovat třeba francouzkého filozofa Jean-Jacques Rousseaua, spisovatele ruského původu Vladimira Nabokova nebo skladatele Igora Stravinského, po kterém je zde pojmenovaná koncertní hala. V oblibě měla toto města i legenda populární hudby Freddie Mercury. Ve městě nějakou dobu žil, na jeho počest se zde pořádá menší festival a na břehu jezera dokonce najdetejeho sochu.

Montreux je tedy důležitým kulturním centrem Švýcarské riviéry, ale návštěvníkům nabídne spíš maloměstskou atmosféru. Pokud se se chystáte na návštěvu Montreaux, čekejte malebné uličky a nábřeží, malinké kavárny a restaurace, které lemují promenádu. Všechno je v Montreaux velmi upravené a pečlivě zorganizované, není tedy divu, že v roce 1990 Montreux vyhrálo švýcarskou národní cenu za péči o architektonické dědictví města.

Do Montreux se také bez problémů dostanete z ostatních měst jako Lausanne nebo Ženeva vlakem. Toto město na břehu jezera nabízí také velmi příznivé klima, což vysvětluje i palmy na břehu jezera. To ale ještě neznamená, že si lyžaři nepřijdou na své.

Jestliže tedy uvažujete o dovolené ve Švýcarsku nebo studiu francouzštiny, Montreux stojí za zamyšlení v jakémkoli ročním období. Může to být skvělé místo pro krátkou návštěvu nebo kurz francouzštiny. Pokud chcete studovat tento jazyk jinde než přímo ve Francii, Montreux může být skvělé místo. Bude to zkrátka volba, která nezklame, kterou si užijete a navíc jazykový kurz v zahraničí se bude na vašem životopise vypadat vždycky dobře.