Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Region Ženeva a Ženevské jezero

Ženeva

Ženevská fontána v přístavu Jet d'eau Usazena mezi alpskými vrcholky a hornatým terénem Jury leží Ženeva. Toto město v zátoce stejnojmenného jezera je proslulé především svou tradicí v oblasti humanitární problematiky a kosmopolitní atmosférou.

Sídlí zde mnohé mezinárodní organizace, především hlavní ústředí Červeného kříže a evropské byro OSN. Díky tomu bývá Ženeva někdy označována jako „hlavní město míru“.

Lákadla města

Symbolem „nejmenší světové metropole“ je tzv. Jet d’eau – fontána na periférii města s vodotryskem dosahujícím výšky 140 metrů.

Město je rozděleno částí jezera přecházející v řeku Rhône, přičemž nejvíce luxusních hotelů a restaurací se nachází na pravém břehu. Na tom levém se rozkládá staré město, srdce Ženevy, kterému dominuje katedrála Svatého Petra, přestože jeho skutečným centrem je náměstí Bourg-de-Four (nejstarší náměstí v celé Ženevě).

Kouzelný přístav

Přístavní hráze, pobřežní promenády, bezpočet parků, romantické postranní uličky a elegantní obchody návštěvníky přímo zvou k procházkám. Jednou z těch nejlépe udržovaných ulic je Grand-Rue, kde se narodil velký myslitel a literát Jean-Jacques Rousseau.

V přístavu po celý den čeká celá řádka lodí připravených pro plavbu po jezeře, ale pokud se chcete dostat pouze z jednoho břehu na druhý, můžete využít vodního taxi (tzv. mouettes).

Mezinárodní centrum

V mezinárodním měřítku je Ženeva vnímána nejen jako kongresové město s řádkou mezinárodních organizací, ale také jako oáza kultury a historie. Světově uznávaní zpěváci a herci přijíždějí předvést své umění do divadla Grand Théâtre a Ženevského operního domu.

Prozkoumejte historii města

Květinové hodiny v Ženevě Do historie města můžete nahlédnout díky mnoha různým muzeím: Mezinárodní muzeum Červeného kříže a Červeného půlměsíce dokumentuje práci těchto dvou významných humanitárních organizací, Musée international de l'horlogerie se zabývá různými typy hodinek od těch nejobyčejnějších po ty nejdražší apod. Symbol ženevského hodinářského průmyslu ovšem můžete spatřit někde jinde – to v „Jardin Anglais“ (Anglická zahrada) roste tzv. Horloge Fleuri (Kvetoucí orloj).

K sousedům na Mont Saleve

Hodnotnou pro vás může být také exkurze na horu Mont Saleve, která se nachází v sousední Francii. Může vás tam vyvézt lanovka překonávající v méně než pěti minutách 1 100 výškových metrů. Na vrcholku vás čeká grandiózní pohled přes město Ženeva, jezero Ženeva až ke stěně vysokých Alp, pohoří Jura a hoře Mont Blanc.

Avenches & Payerne

Dvě malá městečka Avenches a Payerne leží na hranicích rovinaté Broye Plain v kantonu Vaud na hranicích s Fribourgskem. To co zde na vás čeká jsou pravé švýcarsko-francouzské kouzlo s gotickými a renesančními budovami, cukrárnami a atmosférickými kavárnami. Před dvěma tisíci let bylo Aventicum hlavním městem římské Helvetie.

Císař Augustus hned vedle něj založil čistě římské město, takže dnes, když už toto město má na 20 000 obyvatel, můžete se procházet mezi nefalšovanými památníky přítomnosti římských vojsk – amfiteátr (ve kterém se každý rok koná operní festival) a muzeum s římsko-galskou expozicí (je zde vystavena také vzácná zlatá busta císaře Marka Aurelia).

Blízko renesančního zámku Vaud stojí muzeum věnované pionýrům v létání ve Švýcarsku a další aeronautické muzeum naleznete blízko Payerne. Okolí řeky Broye s přírodními rezervacemi a terasovitými vinicemi je velmi vhodné pro procházky a cyklistické výlety.

Městečko Payerne se proslavilo svým bývalým benediktinským klášterem z 10. století – je totiž největší stavbou v románském stylu ve Švýcarsku a s jeho sloupy zdobenými freskami je považován za jednu z nejlepších staveb v tomto slohu v Evropě.

Château-d'Oex – Rougemont

Rougemont V létě i v zimě představuje oblast Château-d'Oex – Rougemont rozmanitou škálu zážitků, které si z vaší dovolené můžete přivést. Kouzelné horské hřebeny a staré zdobené chalupy jsou tak typické pro obce v oblasti Pays-d'Enhaut (turisticky velmi vázané na Ženevské jezero).

Díky příznivému mikroklima se zde stalo velmi oblíbeným létání v horkovzdušných balónech – soukromé lety lze domluvit v průběhu celého roku (mezinárodní soutěže se konají vždy jednou za rok v lednu). Místní si však zachovali i své původní tradice: stále se zde nad otevřeným ohněm vyrábí chutný sýr Etivaz.

Rozhodně nečekanou je místní turistická trasa, která vás provede informacemi o životě místních mravenců. Ta se pojí s největší přírodní rezervací v západním Švýcarsku La Pierreuse.

Lausanne

Lausanne Lausanne, druhé největší město v blízkosti Ženevského jezera, kombinuje dynamický obchodní, univerzitní a kongresový život s ideální destinací pro vaší dovolenou. Jeho kulturní a sportovní výši dosvědčuje to, že v roce 1914 zde byl založen Mezinárodní olympijský výbor (dnes se v tomto městě nalézá i olympijské muzeum – největší světové informační centrum o tomto fenoménu). Lausanne je postaveno na třech pahorcích obklopených vinicemi a Ženevským jezerem v dálce.

Historické části města dominuje katedrála, která je považována za nejimpozantnější kus raně gotické architektury v celém Švýcarsku. V jejím okolí se můžete projít nákupními uličkami a dojdete tak až k nábřeží Ouchy. Pod povrchem Lausanne spojuje různé části města jediné švýcarské metro.

V místních městských parcích můžete narazit na mnoho středomořských druhů rostlin, gurmáni si jistě pošmáknou na regionálních specialitách jako např. na klobáse plněné zelím s pórkem. Žili zde ti nejvýznamnější šéfkuchaři všech dob (např. Fredy Girardet zvolený šéfkuchařem století) a dnes jejich kuchyně převzali jimi vyškolení žáci.

Les Diablerets

Les Diablerets jsou důležitým centrem všech dobrodružných a adrenalinových sportů. Ve středověku byla masivní skalní stěna obklopující malou vesnici považována za nebezpečné a prokleté místo, kam přichází ďábel. Název místa lze tedy také odvodit z francouzského „le diable“ = ďábel.

Lyžování a snowboarding jsou zde běžné až do časného léta, kdy už na oblíbenosti nabírají kánoing, hydro speed, paragliding, dirt monster biking (bicykl a motocykl dohromady), šplhání v lanovém centru či nejvyšší alpský tobogán. V zimě se zde nabízejí hned tři lyžařské oblasti se 125 kilometry sjezdovek sahajících až do nadmořské výšky 3000 metrů.

Leysin

Leysin na úpatí Tour d'Ai se svým mírným podnebím bohatým na slunce se již od padesátých let proslavil jako zdravotní středisko pro osoby s plicními chorobami. Byl zde dokonce založen speciální dovolenkový klub. Pro děti jsou zde pořádány akce s hledáním pokladů a návštěvami na farmě, kde je předváděna výroba sýru.

Montreux

Montreux V chráněné zátoce Ženevského jezera leží město Montreux, město vína, jazzu a přírody. Vzhledem k místnímu mimořádně stabilnímu podnebí je Montreux také nazýváno hlavním městem Vaudské riviéry. Po jistou dobu svého života zde žilo také mnoho slavných osobností – Charlie Chaplin, Freddie Mercury apod.

Významnou místní atrakcí je dlouhá květinami lemovaná promenáda kolem jezera spojující Vevey, Montreux a hrad Chillon (stojící na skalnatém ostrově blízko břehu ; byl jím také inspirován Lord Byron, když psal svou báseň „The prisoners of Chillon“ v roce 1816). Pokud se po ní vydáte, zastavte se v polovině cesty mezi Montreux a Chillonem v Audioramě – muzeu audiovizuálna.

Tím hlavním, co ale Montreux proslavilo, je jediná akce – jazzový festival – na který se zde na přelomu června a července sjíždí bezpočet fanoušků tohoto stylu hudby z celého světa. Jako doplněk pro zábavu návštěvníků zde fungují jazzové bary, spousta diskoték a nejstarší švýcarské kasino.

Nyon

Nyon Již ve třináctém století začal hraběcí rod Savojských se stavbou mocného hradu s pěti velkými věžemi na základech římských ruin. Dnes je tento hrad tyčící se nad starým městem sídlem Muzea historie a porcelánu.

Tři korintské sloupy na malém kopci v místním parku u jezera připomínají římskou éru – když Julius Ceasar dobyl Galii, rozhodnul se založit Noviodunum (dnešní Nyon) jako městské centrum této oblasti.

Muzeum jezera Ženeva, největší vodní plochy v západní Evropě, s řádkou akvárií, velkých i malých modelů lodí a restaurovaného parníku vypráví historii plaveb na tomto jezeře a je dozajista jedním z nejzvláštnějších muzeí, které můžete navštívit.

S návštěvou historie můžete pokračovat při procházce po trase Toblerone – ta nemá nic společného se známou trojúhelníkovou čokoládou – jedná se totiž o obrannou linii bunkrů z 2. světové války.

Vallorbe

Vallorbe Úžasný a okouzlující svět jeskyní Vallorbe – podzemní řeky, vodopády, sifony a rozlehlé sály se všemi druhy krápníků. V centru města Vallorbe stojí Muzeum železa a železnice – jedná se o unikátní počin a všichni příznivci vlaků a vláčků by jej neměli minout.

Hluboko v pohoří Jura zase pro změnu byla ve skrytu za druhé světové války vybudována vojenská pevnost a to dokumentuje přípravy Švýcarska během války.

Villars-sur-Ollon

Do Villar pravidelně přijíždí spousta zahraničních návštěvníků všeho věku, ale především se jedná o všechny dosud studující – díky mnoha exkluzivním soukromým školám si tato oblast získala mezinárodní pověst.

Yverdon-les-Bains

Malé městečko Yverdon-les-Bains nacházející se mezi pohořím Jura a Neuenburgským jezerem je nejdůležitější lázeňskou oblastí v západním Švýcarsku.

Kombinací ozdravných sírovo-magnéziových termálních vod, moderních relaxačních metod a čtyřhvězdičkového hotelu se stalo Yverdon populární široko daleko. Jako obohacení svého zážitku z místních lázní můžete navštívit okolní středověké hrady a menhiry, z nichž některé se datují až 6 000 let do minulosti.

Možná nejšílenější, avšak též tou nejupamatovávanější místní atrakcí je „House from Elsewhere“ („Haus von Anderswo“) – jediné science fiction muzeum na světě kombinované s Muzeem módy, kde naleznete na 3 000 exponátů nejrůznějšího šatstva a jeho doplňků.

Sousední Lichtenštejnsko »