Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »

Gruyerský sýr – zajeďte si do sýrárny

Sýrárna Gruyere

Pod romantickým hradem Gruyere najdete stejnojmennou sýrárnu, která kromě výroby sýra umožňuje osobní návštěvu expozice s nahlédnutím do kádí s připravovaným sýrem Gruyere. Samozřejmostí je nejen expozice, ale také obchůdek se suvenýry nebo restaurace, kde můžete ihned ochutnat všechny speciality ze sýra vyráběné.

Nejdůležitější surovinou pro výrobu sýra je mléko. Protože má přímý vliv na výsledný sýr, je potřeba pozorně kontrolovat a sledovat kvalitu mléka jednotlivých dodavatelů. Rozdíl v chuti poznají odborníci i v případě, že je jiné roční období a krávy jsou krmeny rozdílnou stravou. Jednotlivé horské luční květiny si můžete přivonět hned na začátku expozice.

Spousta nerezových válečků nabídne stejnou vůni bylin a rostlin, které každý den krávy spásají na pastvách. Pro vyprodukování 25 litrů mléka je potřeba, aby kráva spásla 100 kilogramů trávy a vypila 85 litrů vody! Jeden sýr Gruyere, který váží 35 kilogramů, se potom vyrobí ze 400 litrů mléka. Každoročně se v regionu Gruyere zpracuje okolo 5,7 milionů litrů mléka.

Sýrárna Gruyere uvnitř

Celá tato produkce se vztahuje pouze na kantony: Fribourgh, Vaud, Neuchatel, Jura a některé části Bernu. Dvě třetiny vyrobeného sýra se spotřebují ve Švýcarsku a jedna třetina je potom exportována do Evropské unie a Severní Ameriky.

Od roku 2001 je Gruyerský sýr certifikovaný a pod tímto označením můžete nakoupit kdekoliv na světě pouze sýr z této oblasti Švýcarska.